Öncelik listesi

İş insanlarının ajandasında yeni döneme dair hangi başlıklar öne çıkıyor? Bu başlıklarda nasıl stratejiler geliştiriyorlar? Zor dönemin önlemleri neler? İşte CEO’ların “Acil listesinde” yer alanlar…

6 KASIM, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
Öncelik listesi


BATU AKSOY / AKSOY HOLDİNG CEO’SU
“BİLANÇOYU DAHA SAĞLIKLI YAPACAĞIZ”

“YATIRIMLARI BİTİRECEĞİZ” 
Bu dönemde en önemli önceliğimiz başladığımız yatırımları, en hızlı ve verimli şekilde bitirmek. Doğal gaz santraline ortağımızla birlikte 600 milyon Euro yatırdık ve bunun için 15 yıllık finansman yaptık. Bugün sektör, biraz sıkışıklık yaşıyor ama uzun vadeli borçlanma yaptığımız için bunu minimum seviyede hissediyoruz. AÇIK POZİSYON Jeotermal santral için 70 milyon dolarlık borçlanmayı da 14 yıllık vadeli yaptık. 200 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiğimiz Epique Island projesi için gayrimenkul sektörü bir tık kısa vadeli döndüğü için 5 yıllık bir finansman yaptık. Biz yatırım yapan bir grup olduğumuz için bu açık pozisyon yarattı. Uzun vadeli borçlanma ne yazık ki dövizle oluyor.
KÂR MAKSİMİZASYONU Bu nedenle şimdi önceliğimiz işlerimize odaklanıp, kârlılıkları maksimize edip, borç yükümüzü düşürmek. Mesela bilanço aktiflerimizde borçluluk oranımız yüzde 30 ise bunu yüzde 15’e düşürmek ve borçlanmamız gereken yeni yatırımlara ondan sonra yönelmek gerekiyor. Bilançomuzu daha da sağlıklı hale getirmek birinci önceliğimiz. ÇEŞİTLENDİRİYORUZ İki numaralı önceliğimiz, işlerimizi coğrafi olarak çeşitlendirmek. Bizim işlerimizin yüzde 99’u Türkiye’de. Bugüne kadar sektörel çeşitlendirme yapmayı başardık, şimdi biraz coğrafi çeşitlendirme yapıp çok büyük olmayan ama geleceği olan yatırımlara adım atmak istiyoruz. Bir venture capital şirketi kurabiliriz. Kabuğumuzu kırmak, Türkiye dışında da bir şeyler yapmak istiyoruz. Bu konuda biraz geride kaldık.SAMİ KARİYO / PENTİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
FİNANSAL DURUMU YÖNETMEK BİRİNCİ SIRADA

NAKİT AKIŞI 
Ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakından takip etmek, önümüzdeki dönemlerde iş planlarımızı olası etkileyebilecek faktörleri anlamaya çalışmak, finansal durumumuzu bu koşul ve tahminlere göre değerlendirip öngörülerde bulunmak ve yönetmek birinci önceliğimiz. Bizler öngörülü bir finansal planlama ve altyapıyla bu durumu başarıyla kontrol edilebilir hale getirdik. Nakit akışını yönetebilmek de olmazsa olmazımız.
GÜÇLÜ BİR YAPI Satış yapmak ve ürünlerinizi müşterilerinize teslim etmek tabii ki çok önemli, ancak nakit akışını düzenleyemediğiniz takdirde problemler ortaya çıkmaya başlıyor. Şirketlerin sağlam bir nakit akışına sahip olması, işletmeyi sağlıklı bir şekilde yürütmek, işletmenin uzun ömürlü olabilmesi ve kredibilitesini devam ettirebilmesi için olmazsa olmaz önemde. Penti olarak biz halen fazlasıyla nakit yaratmış durumdayız ve bu konuda güçlü bir yapıya sahibiz.
TÜKETİMDEKİ GERİLEME İkinci önemli başlık, şirketimizin hedefleri doğrultusunda satışların nasıl seyrettiği. Tüketici güven endeksindeki düşüş, tüketimdeki gerilemenin satış gelirlerini azaltabileceği ve bunun sonucunda da gelir/gider dengesinin bozulabileceği durumu söz konusu. Tüketicisini iyi tanıyan, onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzerine stratejisini kurgulayan ulaşabilir bir marka olarak öncelik listemizi, yaşanabilecek herhangi bir olumsuz seyirden en az etkilenecek şekilde planlamış ve hazırlamış durumdayız.
STRATEJİK ÖNCELİK Üçüncü ve aslında stratejik olarak yönetimde en önemli öncelik, şirketin her türlü koşulda büyüme, geliştirme, iyileştirme stratejilerine göre uyumlu ilerleyebilmesi için kanal çeşitliliği, ürünler, yenilikler, fırsatlar, çalışanlarımıza yatırım ve teknoloji gibi alanlarda halen daha üzerinde çalışmaya devam etmesi esas olmalı. Unutmamak gerekir ki her olumsuz koşul bir fırsat yaratır; istenmeyen her türlü sonuç daha iyiyi yapmak üzere ders ve yöntem içerir.ALİ BİLALOĞLU / DOĞUŞ OTOMOTİV YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“ÖNCELİĞİMİZ KÂRLILIĞI KORUMAK”

MALİYETLERİ YÖNETMEK 
2018 yılının ilk 6 ayında daralan otomotiv pazarında ve mevcut yıl sonu öngörüleri dikkate alındığında, bugün önceliğimiz yetkili satıcılarımızın kârlılığını korumak. Ayrıca, operasyonlarımızda verimliliğimizi artırmak ve maliyetlerimizi doğru yönetmek.
“DARALMA DEVAM EDECEK” Türkiye otomotiv pazarında ilk 6 ayda yaşanan daralmanın devam edeceği öngörüldüğünden, sektörde oyuncuların güncel risklerin farkında olarak finansal süreçlerini de doğru yönetebildiği sürece başarılı olabilecekleri aşikâr. Biz Doğuş Otomotiv olarak sürekli takibimizde olan finansal yapımızda güncel risklere de odaklanarak bilanço dengesinin korunması gibi kontrollü ve etkin finansal yönetimi bu dönemde de başarıyla sürdüreceğimize inanıyoruz.
OPERASYONEL VERİMLİLİK Öncelikle her zaman olduğu gibi müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmet kalitesini ön planda tutacağız. Operasyonel verimliliğimizi artırabilmek için, maliyetlerin doğru yönetilmesine konsantre olacağız. Tabii tüm bunları Türkiye’nin en geniş hizmet ağına sahip otomotiv şirketi olmanın verdiği bilgi ve tecrübeyle yetkili satıcılarımızla uyum içinde yapacağız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.