SEZON SONU HESAPLARI

Kitleleri peşinden sürükleyen futbol, iş insanlarını da etkisi altına almış durumda. Ancak çoğu, son zamanlarda futbolda bir keyifsizlik iklimi olduğunu düşünüyor. Maç izlemek için eskisi kadar sık stadyuma gitmiyorlar. Bunun nedenleri ise değişiyor: Kimi Passolig uygulamasından kimi maçlarda edilen küfürlerden kimi de futbolun ayrıştırıcı etkisinden rahatsız. Statlara ilgi azalsa da renklere olan tutku halen devam ediyor. CEO’ların hepsi gönül verdikleri takımın bu yıl şampiyon olmasını istiyor.

27 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
SEZON SONU HESAPLARI

“FUTBOLDA KEYİFSİZLİK VAR” Uludağ İçecek, Bursaspor’a sponsor olarak destek veriyor. Dolayısıyla Uludağ İçecek İcra Kurulu Üyesi Ömer Kızıl da sıkı bir Bursaspor taraftarı. Henüz 6,5 yaşında olan oğlunu da Bursasporlu yapan Kızıl, her hafta skorları takip ediyor ve fırsat buldukça da maçları izliyor. Ancak Kızıl, maçları eskisi kadar stattan takip etmediğini söylüyor. Bunun nedeni ise statlardaki küfürler ve zaman zaman oluşan şiddet görüntüleri. Futbolda ciddi bir keyifsizlik olduğunu ifade eden Kızıl’a göre, Bursaspor’un yeni stadının inşası tamamlandığında yeni sezon daha keyifli olacak. Bursaspor’un şampiyon olduğu yıl 2015 275 Anadolu takımlarına örnek olduğunu söyleyen Kızıl, şöyle konuşuyor: “Maçları takip ediyorum ama eskisi kadar stada gittiğimi söyleyemem. Statlarda ne yazık ki çok fazla şiddet görüntüsü ve küfür yer alıyor. Çocuklarımı maça götürmek istediğim zamanlarda rahat olamıyorum. Bir kavgaya şahit olurlar mı, bir küfür duyup öğrenirler mi diye çekincelerim oluyor. Passolig ile bu durumun önüne geçilmeye çalışıldı ama ondan sonra da insanların ilgisi azaldı. Bu sorunlara nasıl bir çözüm üretilebilir bilmiyorum ama futbolda ciddi bir keyifsizlik olduğunu söyleyebilirim. Statlar boş, izleyici sayısı çok azaldı. İnsanlar bırakın stada gitmeyi maç izlemekten bile zevk almıyor. Ben takımımı çok seviyorum ancak Türkiye’de futbolun aşağı gittiğini görüyorum. Umarım bir an önce düzelir ve tekrar yükselişe geçer. Şimdi Bursa’da yeni bir stat yapılıyor. Benim temennim yeni sezonda, yeni stadında Bursaspor’un Türkiye’ye fair-play örneği göstermesi.”
“PASSOLİG BIKTIRDI” Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, tutkulu bir Fenerbahçe taraftarı. Maçları kızıyla izlemekten çok keyif alıyor. Ancak o da diğer iş insanları gibi uzun zamandır stattan maç izlemeye gitmiyor. Son dönemde sadece 3-4 maça gittiğini söyleyen Öncel, bu maçların da derbiler olduğunu belirtiyor. İşadamının en büyük şikayeti ise Passolig uygulaması. Öncel, şunları söylüyor: “Fenerbahçeliyim ancak son zamanlarda Passolig yüzünden maçlara gidemez oldum. Çünkü benim maça gidip gitmeyeceğim son anda belli olabiliyor. Böyle durumlarda kartımı arkadaşlarıma veriyorum ve benim yerime onlar gidiyor. Ancak Passolig çıktığından beri bu konuda sıkıntılar yaşayama başladık. Kartımı veriyorum, arkadaşım internetten ismini değiştiriyor. Zaten bu bir sürü zaman alırken bir de birkaç kere giden arkadaşlarımın kapıda kaldığı durumlar yaşadık. Bu tip aksaklıklar olunca insan ister istemez bıkıyor. Eskiden kombinem vardı ama bu sezon bahsettiğim sebeplerden dolayı kombine almadım. Son zamanlarda üç ya da dört maça gitmişimdir. Onlar da derbiler…” Batıl inancı olmadığını ancak totem yapmanın keyifli olduğunu ifaden eden Öncel, “En son Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde sandalye değiştirdik ve gol oldu. Golün biz sandalye değiştirdik diye olmadığının farkındayım tabii ama totem yapmak güzel olabiliyor” diyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz




Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.