3 ana sektöre odaklanacağız

Özak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ile grubunu, büyüme stratejilerini ve gelecek hedeflerini konuştuk...

11 ŞUBAT, 20160
Paylaş Tweet Paylaş
3 ana sektöre odaklanacağız
*Peki yılı yüzde kaç büyümeyle kapatmış olursunuz?
 2015, gayrimenkulde yatırım yılı olduğu için büyüme yılı olmadı. Yıl sonunda 2014 yılında elde ettiğimiz 833,4 milyon TL olan cironun altında kalırız.
* 2016 yılına ne tür hedeflerle gireceksiniz?
 2016 yılında bizim açımızdan önemli olan istikrar. Çünkü güven ortamı gayrimenkul ve turizm sektörüne çok büyük bir ivme sağlıyor. 2016’da turizmde 2015’e göre düzelme bekliyoruz. Tekstilde stabil bir durum söz konusu olur. Gayrimenkul sektörü son dönemde düşüşü yaşadı. 2016’da sektörün ciddi bir ivme kazanacağını düşünüyorum. Özellikle Ortadoğu bölgesinden ve BTD bölgesinden yapılacak alımlarla sektör yükselişe geçecek. Kentsel dönüşüm daha etkili olacak.
* 2016’nın nasıl bir yıl olacağını düşünüyorsunuz?
 Son seçimde insanlar daha çok istikrara oy verdi. Bununla beraber hükümet kalkar da çok sağlıklı bir ekonomik süreç başlatır, yeniden bir yazılım oluşturup uluslararası piyasalara bunu angaje ederse uluslararası yatırımcılar tekrar Türkiye’ye kazandırılır. Ekonomik yazılımı doğru yapılırsa bana göre 2016 fırsatlar yılı olacak. Kurulacak hükümetin birinci önceliklerinden biri uluslararası finans kuruluşlarıyla beraber yatırımcılara Türkiye’nin mevcut fırsatlarını ve imkanlarını anlatan bir roadshow düzenlemek olmalı. Bu yatırımcılar tekrar Türkiye’ye aynı ivmeyle baksın ki Türkiye’de ekonomik veriler sağlıklı bir yere gelsin. İnsanların kalıcı ve uzun vadeli yatırım yapacakları olanaklar sağlanmalı. Bu ister istemez bir sinerji yaratacak ve bütün sektörlere çok pozitif etkisi olacak. Ekonomik yazılımı doğru yapılırsa bana göre 2016 fırsatlar yılı olacak.
* 2016 yılında yüzde kaç büyüme beklentiniz var?
 Bulunduğumuz sektörlerden dolayı net bir rakam veremiyorum. Özellikle gelirlerimizin büyük kısmının geldiği gayrimenkulde satışlar tamamlandığında ciroya yansıdığı için 2016 için net bir büyüme rakamı açıklayamıyoruz.
* Özak tekstil, gayrimenkul, inşaat, turizm ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyor… Grup bünyesinde kaç şirketle faaliyet gösteriyorsunuz?
 13 şirketimiz var. Toplam 5 bin 206 kişiye de istihdam sağlıyoruz.
* Tekstil hala amiral geminiz mi?
Tekstil artık amiral gemimiz değil. Tekstilin gelirlerden aldığı pay yüzde 25-30 civarında. Gayrimenkul şu anda onun önüne geçmiş durumda. 
* Tekstilde ne kadarlık bir iş hacminiz var? Toplam kaç müşteri için üretim yapıyorsunuz? 
 Tekstilde üretimimizin yüzde 98’ini ihraç ediyoruz. Dünya genelinde 30’un üzerinde uluslararası dev markaya üretim yapıyoruz. Müşterilerimiz arasında Hugo Boss da var Calvin Klein da… Sadece üretim değil tasarım da yapıyoruz. 150 kişilik ekibimizle yaptığımız tasarımları satıyoruz. Dünyada rakiplerimiz Tunus, İtalya ve Hindistan. Türkiye’nin denim ihracatının yüzde 4-5’ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Denimde nitelikli ürün üretme konusunda Türkiye’de ilk sıraya yerleşebileceğimizi düşünüyorum. 
* Tekstilde orta vadeli planınız nedir? 
 Tekstilde büyümeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Biz bu sektörde küçülmeyi ve çıkmayı hiç düşünmedik. Aksine son 10 yıldır tekstilde hep büyüyerek bu noktaya geldik. Ama sektör bizim hızımızın gerisinde hep azalarak yol aldı. Sektördeki oyuncular azaldı. Biz üretimde de güçlüyüz. Şu anda İstanbul, Çatalca, Malatya ve Urfa’da olmak üzere 4 üretim tesisimiz var. Şimdi Malatya’da yaklaşık bin kişinin istihdam edileceği ikinci fabrikamızı hayata geçiriyoruz. Bu sektörde sürdürülebilir rekabeti sağlamak için teşvikli bölgelerde yatırım yapıyoruz. Urfa’da en büyük istihdamı sağlayan şirketiz. Yeni fabrikayla tekstildeki kapasitemiz artacak. Tekstildeki büyümemiz istikrarlı bir şekilde gidiyor. Ama son birkaç yıldır tekstilde dünya genelinde bir durgunluk yaşanıyor. Global konjonktürden dolayı önümüzdeki yıllarda belki geçmiş yıllardaki gibi bir büyüme olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.