3 ana sektöre odaklanacağız

Özak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ile grubunu, büyüme stratejilerini ve gelecek hedeflerini konuştuk...

11 ŞUBAT, 20160
Paylaş Tweet Paylaş
3 ana sektöre odaklanacağız
*Bugün genel olarak tekstilde oyuncuları ve sizi en çok ne zorluyor?
 Tekstilde en çok fiyat rekabeti ve fiyat tutturmak zorluyor. Biz de bu konuda zorlanıyoruz. Ancak tasarım satarak, nitelikli ürün yaparak oluşturduğumuz iş modelimizle bu zorluğu aşmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin fiyat rekabetinde mücadele etme şansı yok. Geçmişte Walmart’a üretim yapanların kapanma nedeni de bu. Çünkü fiyat rekabetinin sonu yok. Ancak kaliteli ve nitelikli ürün yaparak fiyat rekabetini aşabilirsiniz. Zaten fiyat odaklı üretimin çoğu Uzakdoğu’ya gitti. 
* Son dönemde en aktif olduğunuz sektör gayrimenkul. Buradaki pozisyonunuzdan bahseder misiniz? Ne kadarlık bir iş hacminiz var? 
 Özak GYO şu anda portföy olarak 1,6 milyar TL’lik bir büyüklüğe sahip. 2016’da bu portföyü çok daha iyi bir yere getireceğimizi düşünüyorum. 2014 ve 2015 yılları gayrimenkulde proje geliştirme ve analiz yapma süreçleriyle geçti. 2016 yılında bu yatırımları fiili olarak başlatacağız. Biz hem gayrimenkul geliştiriyoruz hem inşaatı yapıyoruz bir taraftan da işletmesini yürütüyoruz. Bu alanda çok iyi bir network’ümüz var. Bundan sonraki süreçte gayrimenkul sektöründe Türkiye’de iyi bir oyuncu olacağımıza inanıyoruz. 
* Emlak GYO’nun Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki 104,5 dönümlük arsasına Özak GYO, Yenigün ve Delta ortaklığı olarak 4 milyar 250 milyon TL teklif verdiniz. Burada son durum nedir? Bu arazide hayata geçireceğiniz Sahilyolu nasıl bir proje olacak? 
 Orada karma bir projemiz var. Detaylarını lansmanla birlikte açıklamak istiyoruz. 
* Tekrar Kazlıçeşme ihalesinde olduğu gibi değerli bir arazi alımı olur mu? 
 Her zaman fırsatlara açık bir şirketiz ve şu anda yatırım yapabilecek kapasitedeyiz. 
* Turizmde yatak kapasiteniz nedir? 
 Toplam 1.200 yatak kapasiteli bir tesisimiz var. Didim ve Demre’de arazilere sahibiz, oralar için projeler geliştiriyoruz. Hem devre mülk hem otel düşüncemiz var. İstanbul’da da iki otel projesini hayata geçireceğiz, böylelikle şehir otelciliğine girmiş olacağız. Otellerin birisi Beşiktaş’ta diğeri Sahilyolu’nda olacak. Bir de İzmir’de şehir oteli projemiz var. Şu anda bunların hepsi kurgulanıyor. 
* Enerjide nasıl bir pozisyonunuz var? 
 Enerjide çok bir şey yok. Şu anda bizim konsantrasyonumuz daha çok gayrimenkul ve turizm alanında. l Yeni sektörlere girme planınız var mı? 
 Önümüzdeki 2-3 yıl için gündemimizde böyle bir düşünce yok. Var olduğumuz sektörlerde büyümeyi istiyoruz. Ama çok inandığımız bir şey olur yeni bir süreç ortaya çıkarsa o zaman bir şey diyemem. 
* 5-10 yıl sonra grubu nerde görmek istiyorsunuz? 
 Bundan 5 yıl sonra gayrimenkul sektöründe ilk 3 oyuncudan biri olmayı hedefliyoruz. Gelecek 3-4 yıl içinde gayrimenkuldeki ciromuzu 3 milyar dolara ulaştırmayı planlıyoruz. Tekstilde zaten yakalamış olduğumuz ivmeyle devam etmeyi düşünüyoruz. 100 milyon doların üzerinde bir ihracatımız var onu devam ettiririz. Turizmde potansiyel olarak büyümeyi öngörüyoruz. Son 3-4 yılda turizmde yeni yatırımları getiremedik ama 2016’dan sonra yatırımlarımızı hızla hayata geçireceğiz. 

“YATIRIM YAPARKEN BİR ÇEKİNCEMİZ YOK” 
KORKUNÇ KAPASİTE 

Biz 2016 yılında turizmde yüzde 15-20’lik bir büyümeyle 2014 verilerini yakalayacağımızı düşünüyoruz. Sektöre genel olarak bakarsanız resort otellerde korkunç bir yatak kapasitesi var. 
DÜZENLEME GELMELİ 
Buna bir düzenleme gelmeli ya da kalite artırılmalı. Daha nitelikli müşteriyi çekebilecek politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Bizim yapacağımız oteller yine bizi farklılaştıran yatırımlar olacak. O yüzden turizm alanında yatırım yaparken bir çekincemiz yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.