Büyümek için yeni oyuncu lazım

2015 yılında Tofaş’ın CEO’luk koltuğuna oturan Eroldu ile hem Tofaş’ın 50 yılda geçirdiği dönüşümü hem de sektörü bekleyen yeni trendleri ve riskleri konuştuk...

30 TEMMUZ, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümek için yeni oyuncu lazım


REKABET AVANTAJINI KAYBEDEBİLİRİZ

MALİYET DÜŞMELİ
Elektrifikasyon konusunda çok önemli bir maliyet sorunu var. 2010 yılında 1 kWh saatlik bir batarya maliyeti bin dolarken, şimdi 215-220 dolarlara düştü. Fakat bunun rekabetçi olması için 100 dolar seviyesine inmesi lazım. Bir otomobil maliyetinde eğer işin yüzde 60’ı ileri teknolojiye giderse bu aracı Türkiye’de yapmakla başka bir yerde yapmak arasında fark kalmaz. Rekabet avantajını kaybedebiliriz ki bu da sektör için bir tehdit.
SEKTÖR İÇİN RİSK Türkiye’de hala bir batarya fabrikası kurulma konusu konuşulmuyor. 2025’lerde yüzde 20’ler civarında elektrikli araba yapılacaksa Türkiye’de de elektrikli üretim olması lazım. Bataryayı ithal edeceksek astarı yüzünden pahalıya gelir. O zaman bu parçaların tedarik edilebileceği pazarlara yönelmek daha mantıklı hale gelir. Biz otomotiv şirketleri olarak ne kadar Ar-Ge yapsak da batarya yapmak bizim misyonumuz değil.TEKNOLOJİDE ÇOK İLERİ DÜZEYDEYİZ

ENDÜSTRİ 4.0 
Endüstri 4.0’ı Batı’dan olduğu gibi alıp kopyalamanın doğru olmadığı düşüncesindeyim. Her şirketin bunu doğru anlayıp kendine rekabet avantajı sağlayacak yatırımlar yapması lazım. Tofaş olarak teknolojik anlamda çok iyi bir noktadayız. Fabrikalarımızda aynı montaj bandı üzerinde 4 değişik aracı çıkabilecek yeteneğe sahibiz ki bunları 2000’li yıllarda yapmaya başladık. M2M konusunda kendimizi geliştiriyoruz.
ROBOTLA ÜRETİM İnsanlarla beraber çalışan robotlar konusunda uygulamalar yapıyoruz. 750 robotumuz, 1 tane cobotumuz var. Otomotiv işinde önemli konulardan biri olan ergonomiye yönelik de çok yatırım yapıyoruz.
OTONOM ARAÇLAR Otonom araçların farklı farklı seviyeleri var. Şu anda araçlarda olan aktif emniyet tedbirlerinin birçoğu aslında otonomun bir parçası. Kademeli bir geçiş olacaktır. Dünyada şu anda 90 milyonun üzerinde araç üretimi var. Elektrikli araçlar, 90 milyonluk dünya üretiminde 1,5 milyon yüzde 1 gibi bir rakam. Beklenti, 2025’li yıllarda yüzde 10-20 arasında bir yere oturması. Dolayısıyla dünyada içten yanmalı motorlar yok olacak diye bir şey yok. SUV talebinin artması da içten yanmalı motorları belli bir seviyede tutacaktır.“EGEA ŞİRKETE BOYUT ATLATTI”

YERLİ ÜRETİM 
Tofaş, Türkiye pazarında en çok yerli araç satan marka konumunda. 123 bin satışımızın yüzde 91’i Bursa Fabrikası’nda ürettiğimiz araçlardan oluşuyor. Bu oran, diğer markalarda yüzde 60-70 seviyelerinde. Bu açıdan da sektör içinde önemli bir konumuz var. Bizim bir avantajımız da hem otomotiv hem hafif ticari araç üreten tek şirket olmamız. KAPASİTE DOLDU Elde ettiğimiz başarılarda en büyük pay Egea’nın. Egea projesiyle birlikte şirket boyut atladı. Şu anda Tofaş’taki üretim kapasitemiz tamamen dolmuş durumda. Bu kadar yüksek bir kapasite kullanım oranıyla üretim yapmak, bizim için ayrı bir başarı ve gurur kaynağı oldu.
DEĞER ARTTI Önemli göstergelerden biri de şirket değeri. Egea projesi öncesinde Tofaş’ın şirket değeri 3 milyar dolarken şu anda yaklaşık 4 milyar dolar seviyelerinden işlem görüyoruz. Cirosal olarak yüzde 26, kârlılık anlamında yüzde 55 büyüdük. Bu da aslında yapılan yatırımların, projelerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Koç Grubu içinde ilk 5’teyiz.
PAZAR PAYI Hafif ticari araç ve otomobilde 2016’da pazar 4’üncüsüydük. 2017’de pazar payımızı 2 puan artırarak yüzde 12,6’yla pazar ikincisi olduk. Bu başarıda en önemli pay, yüzde 6,6 pazar payıyla yılın en çok satan binek otomobili olan Egea’nın oldu.TOFAŞ’IN KİLOMETRE TAŞLARI VE BUGÜNÜ


1 İlk yıllarımızda 20 bin kapasiteli 600 kişilik tesistik. Bugün yıllık 450 bin adet kapasiteye sahibiz.
2 Fiat Chrysler Automobiles’ın dünyada da en fazla üreten fabrikası durumuna geldik.
3 İkinci dönemimiz Gümrük Birliği’yle birlikte 1995’te Tempra’yı Avrupa’ya ihracat etmemizle başladı.
4 Üçüncü aşama, 2013’te Doblo araçlarımızı ABD’ye ihraç etmemizle başladı.
5 Egea, önemli bir dönüm noktasıdır. Öncesinde Tofaş’ın değeri 3 milyar dolardı, şimdi 4,3 milyar dolar.
6 Geçen yıl 384 bin 174 adetlik üretimimizle hem Türkiye’nin hem şirketimizin üretim rekorunu kırdık.
7 2017 ciromuz ise 2016’ya göre yüzde 23 artarak 17,5 milyar TL’ye ulaştı. Net kârımız yüzde 32 arttı.
8 Geçen yıl faaliyetlerimiz neticesinde 1 milyar dolar dış ticaret fazlası elde ettik.
9 2018’de Avrupa’nın büyümesine paralel ihracatta yüzde 10 bir büyüme potansiyeli olabilir.
10 2018’de ihracatımızın 270-300 bin, iç piyasadaki satışın ise yine 110-125 bin olmasını bekliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.