Nerelerde hata yaptım?

Önentaş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen’in, sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Nerelerde hata yaptım?


Dardanel 13 yılda neler yaşadı?

1- İhracat ağırlık bir şirkettik. En önemli ürünümüz olan ton balığı konservesinde, 1999’da yüzde 24 oranında bir gümrük vergisi ödeme durumuyla karşı karşıya kaldık.
2- İhracat kredisi kullanıyorduk. Bu problem olunca bankacılar da panik oldu. Kullandığımız kredi limitlerini donduruldu, krediler geri çağrıldı.
3- 2002’de İstanbul Yaklaşımı’na dahil olduk. Maalesef kredilerin, üstelik üzerine temerrütler, gecikme faizleri de konarak vadelendirilmesinden başka bir şey olmadı.
4- Büyük yatırımlar yaptık, masrafları fazla oluyor. Bunların karşılığının alınması da belirli bir süreçte oluyor.
5- Hızlı büyürken yaptığımız yatırımları uzun vadeli, düşük faizli kredilerle yapmamız gerekirdi.
6 - Anadolulu tüccar ve sanayicileriz. Babadan, dededen kalan hem maddi birikimimiz yok hem sanayicilik deneyimimiz yok.
7- Birtakım işleri çok doğru yapmışız, bazı konularda da aceleci hareket etmişiz.
8- Hızla, giderken bir B planımızın olmaması krizle karşılaşınca bu sıkıntıların içine düşmemize neden oldu.
9- 2006’dan beri ortaklık görüşmelerimiz devam ediyor. Çok zaman kaybettik. Kestirip atmalı ve “Bu ortaklığa kapalıyız, kendi başımızın çaresine bakacağız” demeliydik.

"HATA YAPTIĞIM NOKTALAR OLDU"
Mutlaka hata yaptığım noktalar oldu. Hızlı büyüyen bir gruptuk. Hep yenilikçiydik. Hiçbir zaman taklit etmedik. Ürün portföyümüzün, kategorilerimizin büyük bölümünü biz yarattık. Balık konserveleri, çiftlik balıkçılığı ihracatına kadar hep ilklere imza attık. Tabii bu ilkler yapılırken fazla efor sarf ediliyor. Büyük yatırımlar yapılıyor, masraflar fazla oluyor. Bunların karşılığının alınması da belirli bir süreçte oluyor. Hızlı büyürken yaptığımız yatırımları uzun vadeli, düşük faizli kredilerle yapmamız gerekirdi. Ama biz Anadolulu tüccar ve sanayicileriz. Sıfırdan gelen kuruluşlarız. Dolayısıyla hem babadan, dededen kalan hem maddi birikimimiz hem sanayicilik deneyimimiz yok. Yaptığımız her işi kendimiz bulup, yaratıp gittik. O yolda giderken birtakım şanssızlıklar da bizim elimizde olmayınca bu noktaya geldik. AB’nin haksız vergi talebinin bize verdiği zararın haddi hesabı yok. Deniz ürünlerinde en güçlü markanın Dardanel olduğunu görüyoruz. Bu şirketimiz için çok büyük bir avantaj ve çok büyük bir potansiyel. Geçmişte markaya ve sektöre yaptığımız yatırımların sonucunda bu noktadayız.
Birtakım işleri çok doğru yapmışız bazı konularda da aceleci hareket etmişiz. Bu hızla giderken bir B planımızın olmaması krizle karşılaşınca bu sıkıntıların içine düşmemize neden oldu.

DARDANEL'IN YENİ ROTASI
İSMİMİZ YORULDU

Bu noktadan sonra da Dardanel ismini, markayı finansal çevrelerde daha fazla yormak istemiyoruz. Çünkü çok konuşuldu. Halka da açık bir şirket olduğumuz için her gelişmeyi bildirdik. Yıldız Holding ve ADM dışında da birtakım şirketlerle görüşmelerimiz oldu. Her görüşme finans çevrelerinde konuşuldu. Neticede şirketimizin de kurumsal olarak finans çevrelerinde ismi yoruldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz