"Zirveler görülebilir"

İyimserlik devam edecek mi? Yoksa yeni satış dalgaları gelecek mi? Piyasalarda ne bekleniyor? Bu soruların cevabını, İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan’dan aldık...

23 TEMMUZ, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
"Zirveler görülebilir"
 


“YENİ FONLAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ” 


“Yönettiğimiz 34 milyar TL varlık büyüklüğüyle sektör lideriyiz. 2018 yılında özellikle yeni ürün geliştirmeye odaklanmayı, teknolojiyi daha fazla kullanan, doğrudan ekonomiye dokunan, aynı zamanda emeklilik fonlarının da yatırım yapabildiği ürünler üzerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz. Özellikle gayrimenkul yatırım fonları, serbest yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları bu ürünlere iyi birer örnektir. Bu alanda uzun dönemli, istikrarlı ve nispeten yüksek getiri görüyoruz. Bu ürünler reel getiri ve görünür varlık arayan müşterilerimiz tarafından tercih ediliyor. Diğer taraftan yatırımcıların mevduat üstü getiri beklentilerini karşılayan finansal mühendislik çözümleriyle yönetilen fonlara odaklanıyoruz.MERKEZ BANKALARI NASIL HAREKET EDER?

FED
Gelişmiş ülkelerde büyümenin güçlü seyretmesi ve enflasyonda hâkim olan yükseliş eğilimi, gelişmiş ülke merkez bankalarını destekleyici para politikalarında ayarlama yapmaya yöneltiyor. FED’in 2017 yılında başlattığı bilanço küçültme operasyonunu 2018’de hızlandırarak devam ettirmesi bekleniyor. Ayrıca bu yıl FED’in üç faiz artırımı yapabileceği ve artırım sayısını yukarı yönlü güncellenme olasılığı var.
ECB Euro Bölgesi’nde güçlenen ekonomik büyüme ECB’nin ekonomiye verdiği desteği kademeli olarak azaltmasına olanak veriyor. Bununla birlikte enflasyonun hedeflerin çok altında seyretmesi nedeniyle bu yıl içerisinde sadece sözlü yönlendirmede bir güncelleme söz konusu olabilir. Ayrıca eylül ayında süresi dolacak olan varlık alım programının uzatılmaması veya uzatılsa bile miktarının azaltılması ihtimali de bulunuyor.
İNGİLTERE MB 10 yıl sonra ilk kez faiz artıran İngiltere Merkez Bankası’nın bu yıl da ilave faiz artışına gitmesi ilk yarıda mümkün görünüyor.
BoJ Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) uzun vadeli devlet tahvil faizi için yüzde 0 olan hedefini yılın sonlarına doğru yükseltme riski var. Japonya enflasyondaki normalleşme anlamında diğer merkez bankalarının gerisinde ve parasal desteğin azaltılması konusunda en temkinli olması beklenen merkez bankası.4 BAŞLIKTA İŞ PORTFÖY’ÜN TAHMİNLERİ

BÜYÜME
2017 yılında büyümenin resmi hedefleri aşarak yüzde 7 seviyelerinde gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. 2018 yılında büyümenin yüzde 4’e doğru yavaşlaması beklenmekle birlikte ocak ayında öncü göstergelerin beklediğimizden güçlü seyretmesi, 2018 yılı büyüme tahminimizin aşılma ihtimali olduğunu düşündürüyor.
ENFLASYON Yıllık TÜFE enflasyonunun 2017 yıl sonundaki yüzde 11,9 seviyesinden 2018 yıl sonunda yüzde 9,7’ye gerileyebileceğini tahmin ediyoruz. Enerji fiyatları ve kurdan geçişkenlikle ilgili temkinli varsayımlar içeren enflasyon tahminimiz, talep koşullarının enflasyondaki düşüş sürecine sınırlı destek vereceği bir yapıyı baz alıyor.
CARİ AÇIK Bütçe tarafında ise verilen teşviklere ve artan savunma harcamalarına rağmen gelir performansının hedefleri aşma ihtimali olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda GSYH’ye oranla hedeflere paralel olarak yüzde 2 civarında bir açık oluşma riski olduğunu değerlendiriyoruz. İktisadi faaliyetteki güçlü seyrin en önemli sonuçlarından biri, cari dengenin yükselişi olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılında istisnai derecede yüksek seviyelere ulaşan altın ithalatında bir normalleşme olmaması durumunda, cari açığın 2018 yılında mevcut 47 milyar dolar seviyesinin üzerine doğru yükselişini sürdürmesi mümkün. Altın ithalatında normalleşme olması durumunda ise cari açığın 50 milyar doların altında kalması söz konusu olabilir.
İŞSİZLİK 2017 yılı sonunda yüzde 10 civarında seyreden işsizlik oranının bu yılın ilk aylarında tek haneye doğru gerilemesi öngörülmekle birlikte büyüme oranında beklenen yavaşlama paralelinde bu düşüşün sürdürülmesi zor görünüyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.