"1 dolar kaç lira oldu?"

ABD Merkez Bankası (FED) sonrası sakin seyreden dolar yeniden yükseldi ve 2,61'in üzerini gördü. İşte döviz piyasasındaki son durum...

19 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 dolar kaç lira oldu?
ABD Merkez Bankası'nın (FED) kararının etkisiyle sert düşüşle son iki haftanın en düşük seviyesi olan 2,5610'a gerileyen dolar/TL, yeniden yükselişe geçti. Bankalararası piyasada dolar 2,6101'e kadar çıktı.

DIŞ BASIN FED İÇİN NE YAZDI? TIKLAYIN!

FED ÖNCESİ DURUM NASILDI?

Kur FED'in kararı öncesinde 2,61 seviyesinin üzerinde seyrediyordu.  Dün güne 2,6137 seviyesinden başlayan ve gün içinde 2,6259'u gören dolar/TL, Fed'in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) karar metninden "sabırlı" ifadesini çıkarmasına karşın üyelerin yıl sonu faiz tahminlerindeki düşüş ve enflasyon tahminlerindeki aşağı yönlü revizyonların etkisiyle sert düşüş yaşamıştı.

UZMANLAR NE DİYOR?

Analistler, Fed’in dünkü açıklamalarından sonra faiz artırımının erteleneceği beklentileriyle dolar/TL kurunda sert bir düşüş yaşandığını, Fed'in faiz artırımının ertelense de bu yıl içinde başlayacak olması nedeniyle kurda yaşanan geri çekilmenin kalıcı olmayabileceğini ifade ediyor.

Fed toplantısının sona ermesiyle birlikte piyasalarda ABD verilerinin takip edilmeye devam edileceğini dile getiren analistler, yarın kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesinin de yön üzerinde etkili olacağını kaydediyor. Analistler, dolar/TL'de 2,56 seviyesinin destek, 2,60 ve 2,64 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu tahmin ediyor.

BENZİNE İNDİRİM GELDİ! TIKLAYIN!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz