"1 dolar kaç lira oldu?"

Merkez Bankası'nın döviz depo faiz oranlarını düşürmesi sonrası dolar 2,60'ın altını gördü. İşte para piyasalarındaki son durum...

9 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 dolar kaç lira oldu?
ABD'de faiz artışlarının gittikçe yaklaştığını gösteren veriler dolar/TL'de yukarı yönlü baskı yapmayı sürdürürken Merkez Bankası'ndan yeni bir adım geldi.  TCMB bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarını dolar için yüzde 7,5’ten yüzde 4,5’e, Euro için yüzde 6,5’ten yüzde 2,5’e indirdi.  

MERKEZ'DEN DOLARA HAMLE GELDİ! TIKLAYIN!

AÇIKLAMADAN SONRA NE OLDU?

Açıklama sonrasında kur 2,5935'e kadar geriledi. Dolar şu sıralarda 2,60'ın üzerinde seyrediyor. Bugün dış piyasada doların küresel değeri kurdaki ana belirleyici olması beklenirken iç piyasada ise Ocak ayı sanayi üretimi verisi ve siyasilerin TCMB hakkındaki yorumları takip edilmeye devam edilecek.

GEÇEN HAFTA NASILDI?

Geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ve ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na karşı sert tutumunu sürdürmediği algısı yaratan açıklamalarının ardından, 2.5750'nin altını gören kur Fed faiz artışının gittikçe yaklaştığını gösteren ABD verileriyle 2.6470 seviyesindeki tarihi zirvesini yineledi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Uzmanlar Fed'in Haziran ayında faiz artırım kararı almasının kesin olmadığını, ancak Merkez Bankası'nın bir sonraki para politikası toplantısında faiz artırımlarında "sabırlı" olacağı ifadesinden vazgeçerek faiz artırımlarına kapıyı aralayacağını tahmin ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz