Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar

Egon Zehnder Türkiye Danışmanı Tankut Şensürücü, “Türkiye ve dünyada başta CEO olmak üzere C-seviye yöneticilerin görev süreleri ciddi ölçüde kısaldı. Artık büyük şirketler bile 15 yılda 5-6 genel müdür değiştiriyor” diyor. Human Group Genel Müdürü Gaye Özcan da vasat yöneticiye tahammül süresinin çok kısaldığını söylüyor. Özcan, “CEO’ların görev süresi dünyada 5 ila 7 yıl iken Türkiye’de 3 ila 5 yıla kadar düştü” diyor.

TEPEDE DEĞİŞİM FAZLA
Son dönemde gerçekleşen yeni CEO atamaları da Türkiye’de üst yönetimin görev sürelerinin iyice kısaldığını gösteriyor. Yaptığımız araştırmaya göre sadece bu yıl içinde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden 30’u CEO’sunu değiştirdi. Son 15 yılda 6 CEO değiştiren Carrefoursa’da, CEO’ların ortalama görev süresi 2,5 yıla kadar düştü, Hızlı CEO sirkülasyonun yaşandığı şirkette diğer üst düzey yöneticilerde de hızlı bir değişim yaşındı.

Geçtiğimiz haziran ayında Mehmet Nane’nin Carrefoursa’nın genel müdürü olmasından sonra şirketteki 15 üst düzey yöneticinin büyük bölümü değişti, C düzeyin kıdem yılı 1 yıla kadar indi. Yeniden yapılanmadan kaynaklan bu hızlı C düzey sirkülasyonunda Teknosa’nın İK, satın alma, pazarlama, BT gibi kritik pozisyonlarındaki üst düzey yöneticileri Nane’yle birlikte Carrefoursa’nın beyin takımına geçti.

Son 15 yılda 6 CEO değiştiren Tofaş’ta da CEO’ların görev süresi ortalama 2,5 yıla düşerken C düzey yöneticilerin kıdem ortalaması 4 yıla kadar geriledi. Tofaş İnsan Kaynakları Direktörü Burhan Çakır, “Şu anda C düzey pozisyonlarda çalışmakta olan arkadaşlarımızın en yenisi 1 yıl önce, en eskisi de 9 yıl önce son pozisyonlarına atanan kişilerden oluşuyor” diyor.

Bankalar arasında da üst düzey yönetici sirkülasyonu hızlandı. Son 15 yılda, Garanti hariç Yapı Kredi, Akbank, Ziraat ve Vakıfbank’ta CEO’ların görev süresi ortalama 3 yıla indi. Bu yıl içinde ise Vakıfbank, TEB ve Bank Asya genel müdürlerini değiştirdi, Boyden Türkiye Temsilcisi Özlem Ergün, “Bankacılık ve finans en hassas yönetici sirkülasyonuna sahip sektörler arasında yer alıyor. En ufak ekonomik hareketten etkileniyorlar” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.