Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar


YİĞİT OĞUZ DUMAN/ TÜRKİYE İNSAN YÖNETİMİ DERNEĞİ (PERYÖN) YKB
"YENİ OYUNCULAR DEĞİŞİMİ HIZLANDIRDI"
LİDER AÇIĞI VAR

Üst düzey yöneticilerin görev sürelerinin kısalması, rekabet ve yeni oyuncuların pazara girmesinden kaynaklanıyor. Yeni oyuncular sahaya girdikçe gelişen pazarlardaki şirketlerin sayısı artıyor. Birçok sektörde yetkin, deneyimli lider açığı olduğu için üst düzey yöneticilerde sirkülasyon hızlanıyor. Bugün üst düzey bir yönetici için ortalama 5 ila 6 yıl aynı görevde kalmak normal olarak kabul ediliyor.

BÜYÜME ÖNEMLİ

C-seviye dediğimiz üst yönetimde sirkülasyonun bir diğer nedeni de ekonomi. Eğer ekonomi büyüyorsa yöneticilerin iş alternatifleri daha fazla oluyor. Çok alternatife sahip üst düzey yöneticilerin hareketliliği de buna paralel olarak artıyor. Ekonomideki iyileşme üst yönetimdeki çalışanların iş değiştirme niyetlerini gerçekleştirmesi için fırsat oluşturuyor.

TANKUT ŞENSÜRÜCÜ / EGON ZEHNDER TÜRKİYE DANIŞMANI
BAĞLILIK AZALDI"
DEĞİŞİM HIZLANDI

Türkiye, son dönemde ciddi bir değişim sürecinden geçiyor. Bu değişim süreci beraberinde şirket alımı, satımı, ortaklıkları, yeni ve küresel iş modellerini de beraberinde getiriyor. Bu da Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin stratejilerini 3-4 yılda bir gözden geçirmelerine neden oluyor. Yeniden yapılanma sonrasında kilit pozisyondaki yöneticiler değiştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.