Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar


HANGİ SEKTÖRLER?
Tepe yönetim seviyesinde dünyada ve Türkiye’de sirkülasyon arttı. Teknoloji, e-ticaret, sağlık, enerji, hızlı tüketim ve iletişim gibi sektörlerde, pazar yönetici havuzundan daha hızlı büyüdüğü için tepe yönetimde devamlı bir hareket var. Üst yönetimdeki yönetici değişimi, yüksek yatırım değeri olan şirketlerde daha hızlı oluyor.

YENİ DÖNEM FARKI
Üniversiteden emekliliğe kadar kesintisiz kariyer vaadiyle yola çıkan global şirketler bile “yaşam boyu kariyer” politikasını sorgulamaya başladı. Belirsizlik ortamında şirket kültürünü çabucak değiştirmek için tepe yöneticilerini değiştirince de CEO’ların kuruma olan bağlılıkları daha gerçekçi bir platforma indi. Tepe yöneticiler de bugün daha sık iş değiştirme trendine girdi.

ITIR VOLKAN / EXECUTIVE RESOURCES INT. TÜRKİYE ORTAĞI
"SÜRE MİNİMUM 3-4 YIL OLMALI"
FIRSATLARA AÇIKLAR

Kapanmalar, küçülmeler ve birleşmeler zaman içinde üst yönetimin genel psikolojisini ve şirketlere olan aidiyet duygusunu olumsuz yönde etkiledi. Daha önce benzer bir deneyim yaşamamış C-seviye yöneticiler dahi şirketlerindeki olası bir krize karşı daha proaktif bir yaklaşım göstererek fırsatlara açık hale geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.