1 numaralı prensibim

İş dünyasının duayen isimleri, başarılarını yıllardır ödün vermedikleri prensiplerine borçlu. Her birinin 1 numaralı prensibi ise farklı… Kimi dürüstlüğü, kimi adaleti, kimi ise insana değer vermeyi iş hayatındaki prensipleri arasında ilk sıraya koyuyor. Disiplinden ve ekip çalışmasından vazgeçmeyenler de az değil. Duayen patronlara ve Türkiye’nin önde gelen CEO’larına hayatlarındaki en önemli prensibi sorduk…

19 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 numaralı prensibim

HAMDİ AKIN / AKFEN HOLDİNG YKB
"Network ve şeffaflık"

İş hayatına 22 yaşında atıldım ve ilk günden itibaren işlerime hep tam konsantre olmaya çalıştım. İşimi en iyi şekilde yapmayı ve mahcup olmadan zamanında teslim etmeyi kendime prensip edindim. Bu nedenle üzerinde çalıştığım konu her neyse tam olarak odaklanarak ve yaşayarak sonuçlandırmaya çalıştım. İşimizle ilgili iyi sonuçlar almak adına, birlikte çalıştığım insanlarla iyi anlaşmayı ilke edindim. Bu nedenle iş hayatımın önemli bir bölümünü birlikte iş yaptığım insanları tanımaya, onları iyi yönetebilmeye ve onlarla iyi geçinebilmeye ayırdığımı söyleyebilirim. Bu sayede iyi bir de networking oluşturduğumu düşünüyorum. Hem ilham hem fikirlerin dayanışma içinde güç birliğiyle hayata geçirilmesi noktasında networking oluşturmanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Ayrıca her şeyin şeffaf olmasına önem verdiğimi de söyleyebilirim. İşlerimizi dürüstçe yaparak, çevremizdeki insanların bizlerden şikayetçi olmaması ve kötü bir izlenim bırakmamak için çok çalıştık. Bunun neticesinde de doğru işlerde, doğru ortaklıklar kurmayı başardık. 

AHMET SAİD KAVURMACI / AYDINLI GRUP CEO
"ORTAK AKILLA İLERLERİM"

En önemli prensibim, istişare ve ortak akıl. Bu kültürü en önemli temel değerlerimizden biri olarak yaşatmak benim için çok önemli. Bu prensip sayesinde, aldığınız bir karar neticesinde zarar bile oluşsa yeni bir istişare toplantısıyla herkes bu zararı ortadan kaldırmak üzere tekrar bir ortak akıl üretiyor ve böylece problemin üstesinden gelmek kolaylaşıyor. Aksi taktirde, tek bir kişinin kararlarıyla yürütülen, işi icra edenlerin fikirlerinin alınmadığı işlerde, sıkıntılar çıktığında kişilerin problem çözme arzuları da kalmıyor. İşi tek başına tarif eden ve karar verenin, yeni bir talimatı bekleniyor. Bu prensipte en önemli konu, işin en tepe yöneticisinin yeterince analiz-sentez kabiliyetine sahip nitelikli bir kadroyla çalışmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.