1 numaralı prensibim

İş dünyasının duayen isimleri, başarılarını yıllardır ödün vermedikleri prensiplerine borçlu. Her birinin 1 numaralı prensibi ise farklı… Kimi dürüstlüğü, kimi adaleti, kimi ise insana değer vermeyi iş hayatındaki prensipleri arasında ilk sıraya koyuyor. Disiplinden ve ekip çalışmasından vazgeçmeyenler de az değil. Duayen patronlara ve Türkiye’nin önde gelen CEO’larına hayatlarındaki en önemli prensibi sorduk…

19 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 numaralı prensibim

NİHAT ÖZDEMİR LİMAK ŞİRKETLER GRUBU YKB
"Yakın takipten vazgeçmem"

İş hayatımda en önemli prensibim, işleri yakından takip etmek ve tüm paydaşlarımızla her düzeyde iletiKime açık olmak. Örneğin fabrikalarımızı, inşaat projelerimizi, enerji tesislerimizi düzenli olarak ziyaret ederim. Tecrübelerim bana birebir takip edilen işlerin çok daha hızlı ve kaliteli sonuçlar doğurduğunu gösterdi. Projelerin bulunduğu yerlerde, yerel yöneticilerle, yöre halkıyla ve çalışanlarımızla kurulan yakın iletişim, işleri teknik ve sosyal tüm boyutlarıyla görmeye, daha hızlı, isabetli ve karşılıklı yarar sağlayan kararlar almaya imkan veriyor. Elbette bu derece yakından takip de çok çalışmakla mümkün oluyor. Bu prensibin en büyük zorluğu, uzun çalışma saatleri. 

ZEYNEP BODUR OKYAY / KALE GRUP BAŞKANI
"Adil olmak ve hak yememek"

En önemli prensibim adil olmak ve hak yememek. Bazen bu sebeple para kaybediyorum ama rahat uyuyorum. Babam İbrahim Bodur’un bana yaptığı gibi ben de evladıma iyi ve itibarlı bir isim bırakmak için adil olmaya ve hak yememeye özen gösteriyorum. İyi bir isim bırakmanın bizim kültürümüzde çok değerli bir yeri var. Bu o kadar gönülden gelen bir ilke ki beni bir kez dahi zorlamadı. Başkasının hakkını yememek için bazen kendi hakkımdan feragat ediyorum. Ama gönül koymuyor, helalliğimi esirgemiyorum. Bu sayede içim hep rahat oluyor. 

HAMDİ AKIN / AKFEN HOLDİNG YKB
“Network ve şeffaflık”

İş hayatına 22 yaşında atıldım ve ilk günden itibaren işlerime hep tam konsantre olmaya çalıştım. İşimi en iyi şekilde yapmayı ve mahcup olmadan zamanında teslim etmeyi kendime prensip edindim. Bu nedenle üzerinde çalıştığım konu her neyse tam olarak odaklanarak ve yaşayarak sonuçlandırmaya çalıştım. İşimizle ilgili iyi sonuçlar almak adına, birlikte çalıştığım insanlarla iyi anlaşmayı ilke edindim. Bu nedenle iş hayatımın önemli bir bölümünü birlikte iş yaptığım insanları tanımaya, onları iyi yönetebilmeye ve onlarla iyi geçinebilmeye ayırdığımı söyleyebilirim. Bu sayede iyi bir de networking oluşturduğumu düşünüyorum. Hem ilham hem fikirlerin dayanışma içinde güç birliğiyle hayata geçirilmesi noktasında networking oluşturmanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Ayrıca her şeyin şeffaf olmasına önem verdiğimi de söyleyebilirim. İşlerimizi dürüstçe yaparak, çevremizdeki insanların bizlerden şikayetçi olmaması ve kötü bir izlenim bırakmamak için çok çalıştık. Bunun neticesinde de doğru işlerde, doğru ortaklıklar kurmayı başardık. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.