1 numaralı prensibim

İş dünyasının duayen isimleri, başarılarını yıllardır ödün vermedikleri prensiplerine borçlu. Her birinin 1 numaralı prensibi ise farklı… Kimi dürüstlüğü, kimi adaleti, kimi ise insana değer vermeyi iş hayatındaki prensipleri arasında ilk sıraya koyuyor. Disiplinden ve ekip çalışmasından vazgeçmeyenler de az değil. Duayen patronlara ve Türkiye’nin önde gelen CEO’larına hayatlarındaki en önemli prensibi sorduk…

19 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 numaralı prensibim

HULİSİ ACAR / DOĞTAŞ KELEBEK GENEL MÜDÜRÜ
"EMPATİDEN ÖDÜN VERMEM"

Ekibimle çalışırken, bir probleme çözüm ararken veya inovatif bir açılım peşindeyken işe mutlaka dinlemekle başlarım. Proaktif dinleme modunda, özellikle o işi birebir yapanları etkin şekilde dinlerim, anlamaya çalışırım, detayları ve onların bakış açılarını öğrenirim. Bu şekilde ben, konuyla ilgili daha fazla bilgi ve veri sahibi olurken, karşımdaki kişiler de samimiyetle dinlendikleri için kendilerini iyi ve değerli hissederler. Zorluklarla baş etmek için çaba gösteren ve asla pes etmeyen bir yapım var. Bugüne kadarki başarılarımda her konuya bu prensiple yaklaşarak ekibimin desteğini maksimize etmenin büyük katkısını gördüm. 

SUZAN SABANCI DİNÇER / AKBANK YKB
"Disiplin, olmazsa olmaz"

En önemli prensip işi disiplinle ve işin gereğiyle yapmak. Bence iş hayatında disiplin olmazsa olmazdır. İş hayatındaki disiplin tabii ki işi iyi kavramanızı, iyi yönetmenizi, soru sorarken ve cevap alırken doğru noktaları yakalayabilmenizi, daha verimli ve daha aktif olmanızı sağlıyor. Eğer iş disiplininiz varsa işi iyi bilirsiniz, işe iyi hakim olursunuz. Ekibiniz de böyleyse başarı gelir. Örneğin bizim bankada benim üst düzey arkadaşlarımla yaptığım toplantılarda yarım saat 40 dakikayı geçmesini istemem. Çünkü iş ne ise konuya herkes daha evvel çalışmıştır ve hazırlıklı olarak toplantıya gelirler. Oturulur, disiplinli bir şekilde konuşulur ve kararlar alınır. Verimli olabilmek ve doğru kararları alabilmek için belirli bir disiplinle çalışmak çok kritiktir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.