Çok İyi Şirket Nasıl Olunur

Jim Collins,Türkiye’deki şirketler için de hayati öneriler içeren kitabının mesajını Capital için yorumladı.

22 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur


Bu hikayeyi anlatmamın nedeni şu; bir şirketi “iyi” konumundan “çok iyi” konumuna getirmenin en önemli kısmı, “doğru şeyleri yapma” ve “yanlış şeyleri yapmama” konusunda disiplinli olabilmektir. Strateji, vizyon, teknoloji ve birleşme gibi konularda disiplinli olmak değil, kiminle olduğunu bilmek konusunda disiplin gerekiyor. Disiplinli insanlar, disiplinli düşünce ve disiplinli hareket.

Bu üç önemli noktayı bir araya getirmiş şirketlere örnek verir misiniz?

Örneğin, Fannie Mae... Çünkü, iyi olmaktan çok, iyi olmaya gitmeyi başarmış şirketlerin liderleri “Nereye?” sorusundan önce, “Kim?” sorusunu sorarlar. Benim bununla ilgili otobüs örneğim var. Bu tür liderler, doğru insanların otobüste ve doğru koltukta, yanlış insanların ise otobüsün dışında oturması gerektiğini bilirler. Ve bu disiplin doğrultusunda çalışırlar.

Fannie Mae’nin CEO’su David Maxwell bu açıdan iyi bir otobüs şoförü. 1981’de her iş günü 1 milyon dolar gibi bir kaybı olan şirketti. Bu “iyi” den “çok iyi”ye giden bir şirket örneği. Ve bunu disiplinli insanlarla başardılar. “Otobüste kim olmalı, kim dışarıda olmalı, kim kullanmalı  ve kim hangi koltukta olmalı?” sorularına doğru yanıt verdiler.

Bir lider olarak, doğru insanlarla aynı otobüste olduğunuza emin olmadan, teknoloji, vizyon ve strateji gibi şeyleri düşünemezsiniz. Ve bütün bunlardan sonra hep birlikte otobüsü nereye götüreceğinize karar vermelisiniz. David Maxwell’in yaptığı da bu oldu. Takımdaki herkesi tek tek çağırıp, birlikte çıkacakları zor ve yorucu yolculuğa katlanıp katlanamayacaklarını sordu. Kimseyi suçlamaksızın sadece sordu...

Ve 26 üst düzey yöneticiden 14’ü otobüsten ayrıldı. Yerlerine en iyi, en zeki ve en sıkı çalışan finansçılar getirildi. Herkes doğru koltuğa oturmuş oldu. Maxwell, bütün bunlardan sonra “Ne” sorusuna yöneldi. Şirket, şu anda her iş gününde 4 milyon dolar kazanıyor.

Bu disiplinli insanlarla ilgili örneğiniz. Peki diğer kavramları, disiplinli düşünce ve hareket kavramlarını açıklayabilir misiniz?

Bunu da eski bir Yunan masalından aldığım bir örnekle açıklıyorum. Tilki ve kirpi. Bu Yunan masalı, tilki ve kirpiyi şöyle ayırıyor. Tilki, bir konuyla ilgili bir çok ayrıntıyı, kirpi ise tek ve önemli şeyi bilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.