Hayat veren gelenekler

Türkiye’nin önde gelen aile şirketlerinde nesillerdir süren gelenekler...

1 AĞUSTOS, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Hayat veren gelenekler

Cevdet İnci, ailenin bir arada vakit geçirmesine çok büyük önem verirdi. Meclis toplantıları ise 1998’den beri devam ediyor. Bu toplantılar, özellikle İnci Ailesi’nin kurumsallaşması sürecinde büyük katkı sağladı. İnci Holding’deki kurumsallaşma süreci özellikle 2006’dan itibaren hız kazandı. Aile anayasasının tamamlanmasıyla aile meclisi ve konseyi tanımlandı. Bu organlar, ailenin iletişimini kuvvetlendirerek aile değerlerimiz etrafında geleneklerimizi korumak ve iyileştirmek için sürekli çalışıyor.”

KESKİNOĞLU'NDA ÖĞLEN BULUŞMASI
Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Fevzi Keskinoğlu, ikinci kuşak bir patron. Şirketi üçüncü kuşakla birlikte yönetiyor. Çocuklar, kardeşler, kardeş çocukları derken kalabalık bir aile olduklarını söylüyor. Yönetim kurulu başkanı Fevzi Keskinoğlu, iş yapış biçimlerine de yansıyan aile geleneklerini şöyle özetliyor:
“Ben finanstan sorumluyum ve şirketin başkanıyım. Benden 9 yaş küçük olan kardeşim Mehmet Bey, başkan yardımcısı. Yatırımlar ve inşaatla ilgileniyor. Oğlum Keskin pazarlamanın başında, kızım Esin insan kaynaklarıyla ilgileniyor. Kardeşim Mehmet’in büyük oğlu İsmail üretimle, küçük oğlu Hamit ise Türkiye’deki bölge müdürlüklerimizle ilgileniyor. Evlatlarımız veliaht olarak yetişiyor. Hepsi Türkiye’nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinde okudular. Birçok şirket gibi bizim de aile meclisimiz ve titizlikle uyguladığımız kurallarımız var. Düzenli toplantılarımız olur. Her gün öğle yemeğinde buluşuyoruz. Kendimizi bildik bileli öğlen yemeklerinde bir araya geliyoruz. Herkes yapacağı işleri anlatıyor. üzel ufak bir restoranımız var, her pazartesi akşamı aileden kim varsa orada buluşuyoruz. Pazartesi yemekleri 4 yıl önce başladı. Gençler işe başlayınca çoluk çocuk hep bir arada olmak istediler. Böyle bir karar aldık. Bizlerden biri mutlaka her zaman işin başında durur. Herkes kendi alanından sorumlu. Kimse kendi iş alanının dışına çıkmıyor. Herkes büyüğe son derece saygılı. Alman kararlarda bir büyüğün fikri mutlaka alınır. Toplantılarda da herkes kendi alanıyla ilgili gelişmeleri anlatır. Her ayın 15’inde yönetim kurulu olarak toplanırız."

BEĞENDİKTE İLK ÜRÜN BAŞKANDAN
Ankara’yı merkez alarak büyüyen Beğendik Mağazaları’nın yönetiminde ise üçüncü kuşaktan Hacı Duran Beğendik var. İcra kurulu başkanı olan yönetici, birbirlerine çok bağlı bir aile olduklarını ve şirket yönetimine de yansıyan birçok gelenekleri bulunduğunu vurguluyor. Öne çıkanları ise şöyle anlatıyor: “Pek çok geleneğimiz var. Örneğin yeni açacağımız süpermarketlerimizin rafları ve reyonları yerleştikten sonra ilk ürünü şirket içi bir merasimle yönetim kurulu başkanımız Mehmet Beğendik Bey yerleştirir. Bu gelenek rahmetli dedem Nuri Beğendik’in ailemize vasiyeti. Mağaza büyüklüğü ister 300 metrekare ister 3 bin metrekare iki kuşaktır devam ettirdiğimiz bir gelenek. Bu adetin işimize bereket kattığına inanırız. Ayrıca bayramlar bizim için çok önemlidir. Aile fertleri dünyanın neresinde olursa olsun bir araya gelmek zorundadır. Buluşma noktası ister Bodrum olsun, ister Londra, isterse Kayseri, bayramın ilk sabahı tüm ailenin bir arada olduğu büyük bir masada nohut yemeği ve pilav yenir. Bu geleneğin yaklaşık 500 yıldır sürdüğünü tahmin ediyoruz. Yaklaşık üç nesildir perakende mesleğiyle uğraşan ailemin en büyük ve en önemli geleneklerinden biri de evde kesinlikle, ne olursa olsun iş konuşulmamasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.