İlk CEO'luk heyecanı!

Türkiye’deki önde gelen şirketlerin CEO’larına ilk kez CEO olarak atandıkları dönemdeki hislerini sorduk...

6 EYLÜL, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
İlk CEO'luk heyecanı!


"EN BAŞTAN CEO'LUĞU HEDEFLEDİM"

BÜLENT GÜRCAN TEKNOSA CEO'SU

PERAKENDE MERAKI 
Hedefim her zaman büyük bir şirketin CEO’su olmaktı. Kendime rol model insanlar aldım ve iyi bir CEO olmak için kendimi hazırlamaya çalıştım. 1992’de Sony’de işe başladığımda, büyük şirketi, elektroniği ve perakendeyi çok sevdiğimi hissettim. Sonra kendi işimi kurdum ve perakendenin daha çok içine girdim. Ancak büyük perakendecilik nasıl yapılır merakı hep içimde oldu
DÖNÜM NOKTASI Kendi işimi yapıyor olmama rağmen Sabancı’nın perakendeye girişiyle beraber Giysa’ya mağaza müdürü olarak girdim. Bu, hayatımdaki en önemli eşiklerden biriydi. Bir kitap yazacak olursam bunu mutlaka anlatmayı düşünüyorum. 36 yaşında, 15 mağazası olan bir şirketin patronu olmama rağmen mağaza müdürlüğünü, bugünleri hayal ederek kabul ettim.
“KORKUM OLMADI” İlk CEO’luğum ise Teknosa’da 2 yıl yürüttüğüm COO’luktan sonra MediaMarkt’ta oldu. Hiç korkum olmadı. Bu pozisyonu kaldırabilecek bilgi ve deneyime sahip olduğumu düşünüyordum. Ancak ilk CEO’luk deneyimimde mentor desteği de aldım. Hep çok iyi ekip arkadaşlarıyla çalıştım. Takım kaptanı olmanın keyfini yaşadım.
DENEYİMLERİN KATKISI Kariyerimde hep doğru adımlar attığımı düşünüyorum. Mağaza yönettim, satış danışmanlığı yaptım, müşteriyi dinledim... Bir mağaza müdürü olmadan, o deneyimi yaşamadan bugün böyle bir perakende şirketinin CEO’su yine olabilirdim ama bence eksik olurdu. Bugün eğer iyi bir CEO olabiliyorsam bu deneyimlerin çok katkısı var."HERKES HATA YAPACAK MISIN DİYE BAKIYOR"

BORA KOÇAK ANADOLU HOLDİNG OTOMOTİV GRUBU BAŞKANI

TEKLİFLE GELEN TRANSFER 
Çelik Motor’da genel müdür yardımcılığı görevini yürütürken 2005’te Baylas Otomotiv Citroen’e genel müdür olarak transfer oldum. Yaklaşık 3 yıl orada genel müdürlük dönemimde Harvard Business School’da Advanced Management programına katıldım. Bu, benim hayatımın dönüm noktalarından biriydi. Daha sonra 2 yıl Mazda’da genel müdürlük yaptım. 2010 başında Çelik Motor’a geri dönerek yaklaşık 6,5 yıl genel müdürlüğünü yürüttükten sonra geçen yıl şimdiki görevime atandım.
HANGİ KONULAR KORKUTTU? Çelik Motor’da genel müdür yardımcısıyken işini iyi delege eden bir genel müdürle çalışıyordum. Finans, insan kaynakları gibi ortak konuların dışındaki satış, pazarlama, satış sonrası gibi bütün operasyonel konuların yönetimi zaten bana verilmişti. Bu nedenle ilk kez CEO olduğumda sadece finans konusunda biraz sıkıntı yaşar mıyım diye endişem oldu.
FİNANSTA KENDİNİ YETİŞTİRDİ O endişe, benim bu konuya daha çok eğilmemi sağladı. Şu an finans, en kuvvetli olduğum konulardan biri haline geldi. İşin bir de psikolojik boyutu oluyor. İlk başta herkes size hata yapacak mısınız diye bakabiliyor. O da insana toplum içinde konuşma endişesi gibi bir his veriyor. Ama çok da baskın bir endişe yaşamadığımı söyleyebilirim.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.