Lider babalardan paha biçilmez mektuplar!

Onlar artık iş dünyasının en güçlüleri... İşte duayen babalarından aldıkları o mektuplar

18 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Lider babalardan paha biçilmez mektuplar!

Vaktin müsait olursa 3 ay kadar da Çoethe Enstitüsü ne gidersin, daha iyi olur. Semahat bu seyahatte bana Almanca mükemmeltercümanlıkyaptı. Mr. Burla 3 lisanı da konuşuyor. Hiçbirini tam bildiğini de zannetmiyorum.  Fakat işlerini idare edecek kadar biliyor. Senden de onu istiyorum. Bu yazıma dikkat etmezsen çok müşkülat içinde kalırsın.

Çözlerinden öperim. Bu mektup satırları Koç Holding kurucusu merhum Vehbi Koç’a ait. Elde ettiği başarılar kadar mektuplarıyla da Türk iş dünyasının en unutulmaz ismi olan Koç’un oğlu Rahmi Koç’a 1963 yılında yazdığı bu mektup gibi ve kızlarına da yazdığı onlarca mektubu var.

Sadece merhum Vehbi Koç değil, iş dünyamızda merhum Asım Kocabıyık’tan Ahmet Kocabıyık’a, İzzet Özilhan’dan Tuncay Özilhan’a, Mehmet Kemal Dede-man’’dan Murat Dedeman’a yani babalardan çocuklarına yazılan onlarca mektup var.

Bu unutulmaz mektuplar çocuklar tarafından açılıp açılıp tekrar okunuyor. Anıların biriktirildiği en değerli sandıklarda, özel arşivlerde, çelik kasalarda saklanıyor. Capital, manevi değeri çok büyük olan bu mektuplara ulaştı. İşte babadan çocuklarına yazılan tecrübelerin aktarıldığı, öğütlerin verildiği unutulmaz mektuplar...

"ADAM SARRAFI DA OLACAKSINIZ"
Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş, babası Mehmet Altınbaş’tan 1974 yılında diğer kardeşleriyle beraber aldıkları mektubu paylaşıyor. Altınbaş, “Babamdan aldığımız bu mektup onun öğütlerini içeriyor. Bu öğütler Altınbaş Holding’in bugün Türkiye’de ilk 10 holding arasında yer alma başarısının temelini oluşturuyor.

Ofisimde yer alan Mehmet Altınbaş’ın fotoğraflarını her gördüğümde bu mektubu ilk aldığım günü anımsıyorum” diyor. Altınbaş, mektubu yüksek sesle okuyor ve şöyle devam ediyor: “Evlatlarım, Birlik ve beraber olmayı kesinlikle unutmayacaksınız. Her işe girmeyeceksiniz. Bildiğiniz işi yapacaksınız. Dürüst olacaksınız. Verdiğiniz sözün arkasında duracaksınız. Altın sarrafısınız ama adam sarrafı olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.