Lider babalardan paha biçilmez mektuplar!

Onlar artık iş dünyasının en güçlüleri... İşte duayen babalarından aldıkları o mektuplar

18 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Lider babalardan paha biçilmez mektuplar!

"PAHALI ŞARAP YA DA SAAT SATIN ALMA"
Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras da merhum babası Celal Aras’ın kendisine yazdığı ve daha sonra kaleme aldığı “O dağın ardında ne var?” adlı kitabında okuyucularıyla da paylaştığı “Hayata dair” adlı mektubu unutamıyor. Aras, babasının yazdığı bu dizeleri şöyle paylaşıyor:

“Yaşamaya zaman ayırın, zira zaman bunun için yaratılmıştır. Çalışmaya zaman ayırın, başarının bedeli budur. Düşünmeye zaman ayırın, güçlü olmanın kaynağı budur. Çevrenizdekilere nazik davranmaya zaman ayırın, mutluluğa giden yol budur. Etrafınıza bakmaya zaman ayırın, günler bencilliğe yetmeyecek kadar kısadır. Gülmeye zaman ayırın, ruhumuzun müziği budur.

Terbiyeli olmaya zaman ayırın, insan olabilmenin sembolü budur. Ucuz otomobil kullan ama sahip olabileceğin en iyi evde otur. Uyduruk şarkılar çalan lokantalardan uzak dur. Çocuklarına sık sık ne müthiş olduklarını ve onlara ne kadar güvendiğini söyle. Çocuklarını özgüvene sahip olacakları şekilde yetiştir.

Pahalı şarap, bavul ya da saat satın alma. Haftada bir geceyi eşinle baş başa geçir. Komisyonları unut, yeni, soylıı ve dünyayı değiştiren fikirler, daima tek başına çalışanlardan çıkar. Hal ve hareketlerine kendin karar ver. Başkalarını n seni yönlendirmesine izin verme.

İnsanlara nasıl yapmaları gerektiğini değil, neyin yapılması gerektiğini söyle. Göreceksin, bulacakları yaratıcı çözümlerle seni şaşırtacaklardır. Asla binlerinin umudunu kırma. Belki sahip olacakları tek şey odıır. Bir işe başlarken yeterli paranın olmamasını dert etme.

Sınırlı olanaklar bazen bir sorun değil lütuftur, çünkü yaratıcılığı başka hiçbir şey bu kadar teşvik etmez. Köpeklerini mutlaka eğitime gönder, kendin de eğitilirsin. Asla küfretme. Büyük düşün ama küçük zevklerin tadına var. Maddi durumun iyi olsa bile bırak çocukların harçlıklarını kendi çıkarabilsin.

Her büyük sorunun arkasında büyük fırsatlar gizlenmiş olabilir. Gözünü aç. Zaman ve sözleri dikkatsizce kullanma, ikisi de geri alınamaz. Hayat arkadaşını çok dikkatli seç, mutluluğunun ya da bedbahtlığının yüzde 90’ı bu karara bağlıdır. Kuru fasulye pişirmeyi öğren. ”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.