Ofisimin yerini kim değiştirdi?

İşbirliğini gerçekten teşvik eden çalışma ortamları yaratmak Anne-Laure Fayard ve John Weeks

1 EYLÜL, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Ofisimin yerini kim değiştirdi?

Bu gibi ofisleri her daim açık tutmak, onlara bu sistemi iş dışı etkileşimlerinde de kullanabilecekleri müsaadesini vermektir. Fontainebleau ve Singapur'daki bağlantılı sınıflarımızda olduğu gibi, sanal bir toplantıdan önce video bağlantısını açmak ve verilen aralar boyunca ve sonrasında da onu açık tutmakla da benzer bir mesaj gönderilebilir. Açık bağlantılar ile coğrafyasal anlamda uzak grupların kendilerini gayri resmi bir alanı paylaşıyor hissetmeleri sağlanabilir ve gerçek dünyadaki ortak alanlardayaşanan tesadüfi etkileşimlere burada da müsaade edildiği duygusu yaratılabilir.
GÜNÜN BÜYÜK BİR KISMINI bilgisayarlarının başında oturarak geçiren akıllı telefon bağımlısı bilgi işçileri, her geçen gün fiziksel ve sanal alanlar arasında daha fazla iki arada bir derede kalıyor. İlk bakışta, bu hiper bağlanabilirliğin sadece yaratıcı işbirliğini ateşleyen gayri resmi etkileşimleri artırdığını düşünebilirsiniz. Ancak bizim araştırmamız, önemli olanın gerçek veya sanal alanların sunduğu yakınlaşmanın, mahremiyetin veya verilen müsaadenin seviyesinin olmadığını ama bu sağlayıcıların birbirleriyle nasıl dengeleniyor olduğunu gösteriyor. Asimetrik bir dağılımın faydalı etkileşimleri teşvik etmek yerine baltalama ihtimali çok yüksek. Çalışanların kendilerini dünyanın dört bir köşesindeki meslektaşlarıyla daha yakın hissetmelerini sağlamalarında teknolojinin faydası olabilir, ancak sürekli bağlı kalmak da onların mahremiyetini erozyona uğratarak nihayetinde onları ambale edebilir. Linkedln, Lotus Notes, IdeaJam, ve Twitter gibi paylaşım uygulamaları, duvarları yıkabilir, ancak başka duvarlar yaratabilirler: Yanı başındaki insanlarla bile asla etkileşime girmeyecek kadar kendisini dijital dünyaya kaptırmış o kadar çok sanal ekip üyesi gördük ki... Bilhassa da fiziksel ve sanal dünyalar arasındaki sınırlar giderek belirsizleştiğinden, üç öğenin dengelenmesinde kullanılabilecek basit bir formül yoktur. Ancak işin temellerini ve tasarımını zihinlerinde dengeli bir şekilde tutabilen yöneticiler, etkileşimlerde alanların etkilerini anlamak ve öngörmek için daha iyi donanımlı olacak ve kaçınılmaz hatalarla başarılardan çok daha iyi dersler çıkaracaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.