Vericiler yükseliyor

Alıcı ve eleştirici düşüşte, şimdi verici lider zamanı.

1 HAZİRAN, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Vericiler yükseliyor


Tepe Home Yönetim Kurulu Başkanı İlhan İl, iş hayatında özellikle de lider düzeyinde sadece verici ya da sadece alıcı bulunabileceği kanaatinde değil. İşin niteliğine, hedeflere ya da izlenen stratejilere göre zaman zaman her iki tarzdan da özellikler taşınabileceğini belirtiyor. “Yatay iletişime dayalı bir sistemin kurulması organizasyonları daima ileriye taşır” diyen İl, şöyle devam ediyor: “Yıllar itibarıyla en üst seviyede yönetimsel kararları aldığım organizasyonlarda ekibimi süreçlere dahil ederek ilerlemeyi benimsedim.”

GÜLDEM BERKMAN / NOVARTİS TÜRKİYE ÜLKE BŞK.
“EŞLEŞTİRİCİ TİPİNE DAHA UYGUNUM"
“SONUÇ ODAKLIYIM”

Ağırlıklı olarak "eşleştirici” olarak adlandırılan lider tipine daha uyduğumu düşünüyorum. Ekibimin gelişimine büyük önem veriyorum. Diğer yandan fazlasıyla sonuç odaklı bir yöneticiyim. Ekiplerime yardımcı olmayı sevdiğim gibi, onların da ortak hedeflerimize katkı sağlamasını mutlaka beklerim. Ekip arkadaşlarımın hem birbirinden yeni bir şeyler öğrenmesini hem ortak çabamıza katkı sağlamasını çok önemserim. Verdiğim emeğin ekip arkadaşlarımca iyi anlaşıldığını ve daha da yaratıcı bir şekilde ortak çabalarımıza katkı sağlamaya dönüştüğünü görmek beni her zaman çok mutlu eder.
“VERİCİ OLMALISINIZ”
Elbette iyi bir liderin hem "verici” hem "eşleştirici” olduğu zamanlar var. Ekiplerinizin gelişimine odaklandığınız anlarda tam bir verici olmak durumundasınız. Ekibinizle tecrübelerinizi paylaştıkça onların gelişimlerine katkı sağlıyorsunuz. Tabi durmadan veren, karşılığında ekiplerinden performans beklemeyen bir lider olabileceğini de düşünmüyorum. Ben ekip arkadaşlarımdan beklentilerimi son derece net bir biçimde ortaya koyarım. Bunun şirket performansımız üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle hastalarımız adına çıktığımız yolda maksimum faydayı yaratabilmek için, tüm yönetim ekibimizin "eşleştirici lider” yaklaşımıyla çalıştığını söyleyebilirim.

HAZIM ELLİALTI/ ŞÖLEN YÖNETİM KURULU ÜYESİ
"VERİCİ OLARAK ÇALIŞTIM"
“BAŞ BELASI GİBİ ALGILANIYORUM”

Ben 3 tipin de yöneticilerin kariyeri boyunca yaşadığı evreler olduğunu düşünüyorum, Alıcı olmadan öğrenmek çok zor, uzun ve pahalı. Eşleştirici olmadan adil davranmak pek mümkün değil, verici olmadan insanın kendini mutlu hissetmesi imkansız. Ben yakın dönemimde çoğunlukla verici olarak çalıştım. Etrafımdaki gençlerin şu an veya yakın gelecekte ihtiyaçları olduğunu düşündüğüm konularda onlara ödevler veriyorum. Bazen baş belası gibi algılandığım da oluyor, ama sonra öğrenenlerin yüzündeki gülümseme hem onlar için hem benim için müthiş bir keyif.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.