Yeni nesil liderlik kriterleri

Küresel krizde zarar gören şirketler, yeni tip liderlerle çalışmak istiyor. Hatta sektör bağımsız her şirkette bu konuda çıta yükselmiş durumda.

1 AĞUSTOS, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni nesil liderlik kriterleri

2- USTA OLMAK ÖNEMLİ
Uzmanlar yeni tip liderin usta olmasının da önemine değiniyor. Onlara göre usta liderlerin en önemli özelliği geleceği iyi tahmin edebilmek. 20'nci yüzyılın usta liderleri arasında Honda'nın kurucusu Soichiro Honda dikkat çeken profillerden... Honda, "Motosiklete her baktığımda bir sonraki jenerasyonun makinesini ve bir sonraki adımı düşünürdüm" diyor. Bu sayede bir sonraki adımını net şekilde planlayabildiğini belirtiyor. Ikujiro Nonaka, usta olmak için küçük şeylere konsantre olmanın önemine değiniyor ve "Temel ilkelere dönüş yapmak önemli. Bunu yapmadığınız sürece bir sonraki safhaya geçemezsiniz" diye konuşuyor. Yaratıcı İnsan Platformu Başkanı Pembe Candaner de büyük düşünen değil daha büyük düşünen liderin rekabette öne çıkacağını ve ustalaşacağını söylüyor. Candaner, "Hayal kurabilen ancak mümkün olmayanı gerçekleştirebilir" diyor. Msearch Genel Müdürü Ali Midillili de usta lider profilini baskı altında çalışmayı seven kişiler olarak tarif ediyor. Midilli'ye göre bu tip liderler çalışanlarına sadece ne yapacaklarını söylemiyor. Onlara sorumluluk verip önlerine çıkabilecek engelleri nasıl aşacakları konusunda destek de oluyorlar. Türkiye'de ise Hüsnü Özyeğin, Bülend Özaydınlı, Murat Ülker, Mehmet Emin Karamehmet, Şarık Tara ve Akın Öngör usta liderliğe en uygun isimler olarak gösteriliyor. Migros Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası Bülend Özaydınlı, hızlı karar alabilme ve değişimi yönetme becerilerinin liderin ustalığını gösterdiğini söylüyor. Bilgiye daha hızlı ulaşabildikleri için genç yöneticileri daha şanslı bulan Özaydınlı, rekabetin yoğunluğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: "Yoğun rekabet dinamizmi körüklüyor. Böylesine bir ortamda şirketlerin farklılık yaratmak için değişim içinde olmaları şart. Günümüzde yöneticiler, şirketlerinin geleceğini şekillendirecek, farklılık yaratacak değişim planlarını geliştirebilmeli. Kararları çalışma arkadaşları ile birlikte takım halinde alabilme ve uygulama başarısı gösterebilmeliler."

3- İDEALİSTLER ON PLANA ÇIKIYOR,
Yeni tip liderin en önemli özelliklerinden biri de idealist olmaları. İdealist liderler organizasyonlarının amaçlarını net bir şekilde tanımlayıp, yarattıkları faydayı ortaya koyuyorlar. Uzmanlarca idealist liderler arasında ilk sıralarda gösterilen Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, gelecekte hem şirketlerin hem liderlerin önemli değişikliğe uğrayacağına inandığını söylüyor. "Geleceğin başarılı liderleri birer filozof, tutkulu aşık ve yürekli idealistler olacak" diye konuşuyor. Stanton Chase Yönetici Ortağı Çağrı Alkaya'ya göre ise idealist liderlerin en önemli özelliği vizyon çizebilmesi ve bu vizyonda paydaşlarını birleştirebilmesi... Ikujiro Nonaka da idealist liderin toplumla şirket arasında ortak bağ oluşturduğunu söylüyor. Dünyanın önde gelen yatırım ve ticaret şirketi Mitsui'den örnek veren Nonaka, 2002 yılında şirketin CEO'su olan Shoei Utsuda'nın gerçekleştirdiği yuvarlak masa toplantıları ile hem şirket hem de toplumun kalitesini artırmayı hedeflediğini söylüyor. Ayda bir iki kez öğle yemeği ve iş sonrasında yapılan bu toplantılara çalışanlar gönüllü olarak katılıp şirket ve toplum için iyi kalitenin anlamını tartışıyor. Dolayısıyla günümüz liderlerinden sadece kendi çalışanları ve şirketleri için değil toplum için de büyük ideallerin peşinden koşmaları bekleniyor. Türkiye'de liderlik özelliklerine bakıldığında idealist lidere örnek gösterilen isimlerden biri de Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş. Mutluluğun hayattaki ideallerden ibaret olduğunu söyleyen Ateş, bankada projeleri finanse ederken her zaman toplum ve ülke için ideali aradığını söylüyor. "Hiçbir zaman yaptığım işe bankacı gözüyle bakmadım" diyen Ateş, haftada 50 saat çalışmasını, çoğu zaman ailesinden bile fedakarlık etmesini gerektiren ideallerini şöyle anlatıyor: "Ben işime hep 'Bu ülkede çok işsiz insan var, gelecek nesillere borçluyuz' şeklinde yaklaştım. Ben iyi çalışırsam çocuklarım ve diğer gençler de rahat eder diye düşündüm. Bu idealimi gerçekleştirmek için de her zaman istihdam yaratacak, Türkiye'ye üstünlük sağlayacak projeleri finanse ettim."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.