Yeni nesil liderlik kriterleri

Küresel krizde zarar gören şirketler, yeni tip liderlerle çalışmak istiyor. Hatta sektör bağımsız her şirkette bu konuda çıta yükselmiş durumda.

1 AĞUSTOS, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni nesil liderlik kriterleri


4- HİKAYECİLER KAZANIYOR
Artık herkes kabul ediyor. İyi iletişim, liderin hayallerini hayata geçirmesi için kritik öneme sahip. Ancak iletişimi güçlü kılan bazı faktörler de var. İletişimi hikaye, metafor ve diğer mecazi dillerden yararlanarak yapanlar son dönemin kazanan liderleri arasında gösteriliyor. Bu şekilde konunun özünü en iyi şekilde anlatıp daha fazla kişiye ulaşmayı başarıyorlar. Bu konuda en başarılı isimler arasında Canon'un başkanı Fujio Mitarai ile Apple'ın efsane CEO'su Steve Jobs gösteriliyor. Konuşmalarını hikayelerle süsleyen Mitarai, çalışanlarından da yıllık iş planlarını hikaye ile anlatmalarını istiyor. Jobs ise kendi sunumlarında vermek istediği mesajı hikayelerle süslüyor. Bu şekilde mümkün olan en yüksek sayıda kişiyle iletişime geçmeyi de başarıyor. Uniqlo'nun başkanı Tadashi Yanai de çalışanlarına seslenirken özellikle beyzbol terimleri kullanıyor. Sonuçta metaforlar insanın hayal gücünü çalıştırdığı için daha çok ilgi çekiyor. Türkiye'de ise Pegasus Havayolları'nın sahibi Ali Sabancı, Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane ile Akkök CEO'su Mehmet Ali Berkman "hikayeci" liderler olarak tanınıyor. Teknosa'yı Türkiye'nin en büyük 58'inci şirketi yapan Mehmet Nane, çalışanlarına hem kendi deneyimlerini hem de görüşüne önem verdiği yöneticilerin tecrübelerini hikayelerle anlattığını söylüyor. Nane, "Çalışanlar ile konuşurken kendi deneyimlerinizden veya yaşanmış başka deneyimlerden örnekler vermek konunun anlaşılması açısından çok önemli ve pozitif değer yaratıyor. Kendi deneyimlerinizi, varsa hatalarınızı paylaşmak aynı hataların tekrar yapılmaması açısından etkin bir tecrübe paylaşımı oluyor" diyor. 40 yıllık profesyonel yöneticilik hayatında birçok kez ödül alan Berkman ise hikayeci yönünü, "Çalışma arkadaşlarıma her fırsatta iyi ve başarılı örnekleri anlatırım. Çok başarılı uluslararası şirketlerden hiçbir eksiğimiz olmadığını bıkmadan anlatarak onları cesaretlendirmeye ve motive etmeye çalışırım" diyerek vurguluyor ve kendi liderlik anlayışını şöyle özetliyor: "Lider iyi bir filozof, idealist, motivatör, hikayeci ve takım oyuncusudur. Bu özellikleriyle de usta olur."

5- MOTİVASYON GÜÇLENDİRİYOR
Günümüzde usta liderlerin politik güçlerini kullanmasının önemi büyük. Hatta politik olmanın çalışanları ve paydaşları motive etmek için önemli bir silah olduğu da bilinen bir gerçek. Uzmanlara göre bu tip liderlerin en
önemli özelliği sonuç odaklı olmaları. Çalışanlarını daha yüksek performansa yönelik motive etmeleriyle de dikkat çekiyorlar. Bunu yaparken çalışanların sözlü ve sözsüz davranışlarından faydalanıyorlar. Toshiba'nın Başkanı Atsutoshi Nishida, politik gücünü kullanarak motive eden lidere iyi bir örnek olarak gösteriliyor. Nishida, insanların duygusal ve mantıklı olduklarına inanan bir lider. Bu yüzden her zaman onlarla sağlam diyaloglar geliştirmenin önemini vurguluyor. Bu nedenle şirket toplantıları bazen normalden 2 kat daha uzun bile sürebiliyor. Türkiye'den ise TAV'ın CEO'su Sani Şener, Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen yüksek motivasyon yetkinlikleriyle öne çıkan liderler arasında gösteriliyor. Küresel kriz sonrasında liderin motive edici olmasının kaçınılmaz bir özellik olduğunu söyleyen Suzan Sabancı Dinçer, "Kriz, maddi ödüller ile performans arasındaki ilişkinin zayıflamasına yol açtı. Çalışanlarla daha sıkı ilişkiler kurmak motivasyonu artırıyor" diyor ve ekliyor: "İyi bir lider şirketini başarılı kılmak için her şeyden önce hedefini, şirketin vizyonunu, ürün ve hizmetlerini çalışanları ile paylaşmalı. Öncelikle müşteri kesimini sürdürülebilir şekilde motive eden, ikna eden yöneticiler tüm müşterilerine ulaşmayı başarır." Sani Şener ise çalışanları motive etmenin temel şartının adaletli davranmak ve değer vermek olduğunu söylüyor. Ulaşılabilinir olmanın çalışanların bir liderden beklediği en önemli özellik olduğunu da belirten Şener, "Her gün çalışanlarımdan yüzlerce mail gelir. Hepsine aynı gün içinde yanıt veririm. Onlar da bana bir mail kadar yakın olduklarını bilirler" diye konuşuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.