Yerli CEO'ya ilgi artıyor

Yıllardır Türkiye operasyonlarının başına expat CEO’lar atayan global devlerin strateji değiştirdiği görülüyor. Öyle ki 16 çok uluslu şirket ilk defa Türkiye ülke başkanlığı pozisyonuna Türk yöneticiler atamış durumda....

30 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yerli CEO'ya ilgi artıyor

KRİZ YÖNETİMİ ÖNEMLİ

Türk yöneticilerinin yaşadıkları krizler nedeniyle bu alanda uzmanlaşmış olması da onları expat’lara karşı bir adım öne geçiriyor. PERYÖN Başkanı Sevilay Pezek Yangın, “2008 krizini başarıyla yöneten Türk yöneticilerinin zor koşullar altında iyi performans göstermeleri, uyum yetenekleri, risk alma ve girişimcilik konusundaki çeviklikleri onları yabancı yöneticilere karşı öne çıkardı” diyor. Expat CEO’ların kendi ülkeleri haricindeki başka bir ülkede yaşamada, iş ortamına ve çalışma şekline ayak uydurmada zorlanmaları da Türk yöneticilerin tercih edilmesine neden oluyor. HRM Bölge Yöneticisi Ayşegül Davutoğlu, aynı kültürden gelen lokal bir üst düzey yöneticinin adaptasyonunun çok daha kolay ve kalıcı olduğunu söylüyor. Expat yöneticilerin genellikle 3 ila 5 yıllık kontratlarla çalıştığı düşünülürse Türk genel müdürlerin daha uzun süreli görev yapacağının düşünülmesi de Türkleri ön plana çıkarıyor. Yeşildere, “Yabancı CEO’lar, 3 yıl sonra yeni görevlerini araştırmak için odaklarını kaybedebiliyor. Bu durum Türk yöneticilerde pek yaşanmıyor” diyor. 

 GLOBAL TECRÜBE ARANIYOR


İki yıl önce Gebze’de faaliyet gösteren Alstom Grid Güç Transformatörleri Tesisi’nin genel müdürü olan Hakan Karadoğan da bu göreve atanmadan önce Çin’de 6 yıl boyunca Wuhan ve Shanghai güç transformatörleri tesislerinin genel müdürlüğünü yaptı. Alstom Türkiye Ülke İK Direktörü Yeşim Doğancıoğlu, “Bu önemli yurtdışı deneyimi Karadoğan’a Gebze tesisinin genel müdürlüğü kapısını açtı” diyor. Doğancıoğlu, yurtdışı deneyimi olan Türk yöneticilerin hem global şirket kültürünü rahatlıkla devam ettirebildiklerini hem de Türk çalışanlarla ve otoritelerle daha iyi anlaşarak lokal davranabildiklerini söylüyor. Yurtdışı deneyimin önemin CEO’luk kariyeri için önemli olduğunu söyleyen Korn Ferry Genel Müdürü Nilgün Langenberg de “Global organizasyonlarda CEO koltuğuna oturmak için yurtdışı pozisyonlar almak gerekiyor” diyor. Grant Thornton Türkiye Başkanı Nazım Hikmet de Türk CEO’ların expat meslektaşlarının yerini almalarını uluslararası deneyime sahip Türk sayısının artmasına bağlıyor. Hikmet, “Bugün bu deneyime sahip çok sayıda Türk yönetici var. Bu nedenle artık Türkiye’de expat’lardan çok Türk adaylar öne çıkıyor ve seçiliyor” diyor. Türkiye’nin birçok global şirketin EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinin merkezi olması da üst düzey Türk yönetici sayısını artırıyor. Doğancıoğlu, Türkiye’nin Alstom’un bölge merkezi olmasının son yıllarda bu bölgedeki üst düzey pozisyonlara daha çok Türk yöneticinin atanmasına neden olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.