7 adımda yaratıcı disiplin

Şirketler tarafından yenilikçi fikirlere ulaşmak için en sık başvurulan 7 aşamalı yaratıcı disiplin...

28 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
7 adımda yaratıcı disiplin


5- BİRLEŞMEDEN ÖNCE AYRIŞMAK
Yaratıcı meydan okumalarla karşılaşıldığında mümkün olduğunca fazla fikrin dikkate alınması gayet mantıklı olur. Ancak burada dikkat etmezseniz geleneksel beyin fırtınası oturumları riskli olabilir. Güçlü çıkan tek bir ses diğerlerini bastırabilir ve grubun ilkel öneriler üzerinde zamanından önce uzlaşmasına neden olabilir.

Peki farklı bakış açılarının avantajından tam olarak faydalanmayı nasıl garantileyebilirsiniz? işe grup tartışmasıyla başlanması yerine katılımcılara 5-10 dakika zaman vererek mümkün olduğunca çok fikri kağıda dökmelerini sağlayarak başlamanın daha faydalı olduğunu gördük. Bizim deneyimimize göre bu tekniğin iki faydası var.

Birincisi, büyük bir grup içinde kendi fikirlerini paylaşmaktan utanan içine kapanık insanlara kendi katkılarını maksimumlaştırma şansı vermesidir. İkincisi ise tartışma başlamadan önce çok sayıda fikrin kağıda dökülmesiyle grubun herhangi bir özgün çözüm hakkında gereğinden erken uzlaşmaya varmasının engellenmesidir.

MDR-TB zirvesinde 35 katılımcıyı her birinin liderliğini bir kolaylaştırıcının yaptığı 7 takıma bölüştürdük. 90 dakikalık oturumların ilk 10 dakikası boyunca bireyler, kendi takımlarına katılmadan önce sessizce kendi listelerini oluşturdu. Ardından takımların her biri, fikirlerle dolu en az 20 yapışkanlı not kağıdıyla ortaya çıktı. 12 bariyer olduğu göz önüne alındığında toplantı katılımcılarının 250’den fazla farklı fikirle ortaya çıktığı görülebilir.

INSEAD’da teknoloji ve operasyon yönetimi doçenti Karan Girotra’nın liderliğinde yapılan yeni bir araştırma da bireysel düşünme ile grupsal düşünmenin birbirine karıştırılmasının önemini onaylıyor. Bu hibrid yaklaşımı kullanan takımlar, üretilen fikirler bazında grup beyin fırtınası takımlarından neredeyse üç kat daha üretkendi. Fikir kalitesi bakımından ise hibrid takımların fikirleri, dışarıdan bağımsız denetmenlerce, grupların fikirlerine kıyasla potansiyel kullanıcılar için çok daha değerli ve cazip bulundu.

6- “FİKİR ÖZGEÇMİŞLERİ” YARATMAK
Bireyler, kendi listelerini oluşturduktan sonra bu takımların yazılı fikirleri tekrar gözden geçirmelerini ve onları kategoriler halinde sıralamalarını (örneğin büyük resim, ince ayrıntılar) tavsiye ediyoruz. Çıktının tam anlamıyla geliştirilmesini sağlamak için biz takımlardan bu fikirleri eldeki soruna göre uyarlanmış tek bir sayfalık “fikir özgeçmişi” içinde detaylandırmalarını istiyoruz. Fikir özgeçmişlerinin temel çözümün özelliklerini tarif etmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.