Biz kaosu yönetiyoruz

Metin Salt, üretim sürecinin bütün aşamalarına yansıtılan inovasyonun, Vestel’de bir yaşam biçimi olduğunu söylüyor.

1 KASIM, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Biz kaosu yönetiyoruz

İnovasyon şirket kültürüne nasıl yansıyor?
Vestel’de inovasyon, bir yaşam biçimi. Kimse buna bir iş gözüyle bakmıyor, gurur duyabilecekleri, “Bunu Türk mühendisler yaptı” dedirtebilecekleri şeyler yapmak istiyorlar. Dolayısıyla bir fikir yarışı var. Manisa’daki fabrikada bile herkes konumundan bağımsız fikir üretiyor ve bunlardan bazıları hayata geçiriliyor. Fikir sahipleri ödüllendiriliyor ama Vestel çalışanlarını sunduğu maddi koşullarla elinde tutan bir şirket değil. insanlar bu fikirleri ödül verildiği için üretmiyor. Çok fazla fikir üreten çalışanlar, iş ve süreç geliştirme ekiplerine dahil ediliyor.

Çalışanlar gelip doktora yapmak istediğini söylüyor. Doktora konusu işimizle ilgili olmasa bile destekliyoruz. Sonra o çalışan bambaşka bir fikirle geliyor, o fikir bir başkasını tetikliyor ve bu da bize bir yenilik getiriyor. Zaten inovasyonun bir numaralı itici gücü farklılıklar. Aynı tip adamları, aynı yerlere alırsanız fikirler de hep aynı oluyor. Bu iş “inovasyon ekibi kuralım, toplantı yapalım” diyerek olmuyor. Biz aslında Vestel’de bir kaos yönetiyor ve o kaosta yaratıcı çözümler üretiyoruz. Bizim hep bir problemimiz var. Ya geç kalmış oluyoruz ya aynı işi rakiplerimizin onda biri maliyetinde yapmamız gerekiyor. Standart çözümlerin olmadığı yerde kendi inovatif çözümünüzü buluyorsunuz. Vestel gençleri de böyle büyüdüğü için tabiri caizse rahat durmuyor, sürekli sorguluyorlar.

Bunun sonucu ürünlere yansıyor ama çoğu zaman fark etmiyorsunuz. Örneğin rakip televizyon üreticilerinin yaptığı bir özelliği üçte bir maliyetine üretiyoruz. ileri düzeyde bir AR-GE’ye sahibiz. Bugün ürün anlamında dünyanın neresinde ne buluyorsanız, Vestel bunu yapabilme yeteneğine sahip, çok çabuk ekip kurabilir, organize olabiliriz. Bizim derdimiz bunu uygun maliyetle yapabilmek. Dolayısıyla kültürümüzde şu var: Hiçbir konuda eksik kalmayacaksın, hızlı olacaksın, uygun maliyetlerde yapacaksın.

Vestel'de inovasyonun en büyük itici gücü nedir?
Vestel’de inovasyonun en büyük itici gücü değişim. Ancak değişimi bugün. Tabii bu değişime ayak uydurmak da bir kültür işi. insanlarımız onlarca değişik açıdan bilgi ediniyor ve bunu da ürünlere yansıtıyor. Bütün fuarlara takip ediyoruz, konferanslara katılıyoruz. Biz dev bir satın alma ekibiyiz. Yarı mamul ürünleri alıp onlara katma değer katarak yeni ürünler çıkarıyoruz. Dünyadaki bütün tedarikçilerle görüşüyoruz ve dünyanın bilgisini emiyoruz. Bize bilgi vermeyenle çalışmayız, verene de “Senin getireceğin çipte bu özellikler de olmalı” gibi geri besleme yaparız. Dolayısıyla dünya tüketici elektroniği şekillendirebilecek güçlü bir firmayız.

Biz, Vestel’de her şekle bürünüyoruz. Kendimden örnek vereyim. Elektronik mezunuyum, yıllardır yazılım yapıyorum ama şimdi film çekiyorum. Çünkü şirketin şu anki ihtiyacı film çekmek! Bu yüzden değişmek zorundasınız. Bütün insanlarımız da benim gibi. Çip yapması için işe aldığımız birine ‘Yeni bir alan geliyor: Veri madenciliği. Biz milyonlarca veri topluyoruz. Senin görüntü işlemek için geliştirdiğin algoritmalar çok karışık ama veri işlemek için de geliştirilen algoritmalar karışık. ikisi de algoritma. Gel, biz seni müşteri bilgisi yöneticisi yapalım” diyoruz. Çoğu bu değişime ayak uyduruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.