Kâr haritası yenileniyor

Bankacılık dışı finansta kârın yönü oldukça hızlı değişiyor.

1 AĞUSTOS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Kâr haritası yenileniyor

Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Coşkun Bulak, “Yeni faktoring şirketlerinin sağladığı ivme ve mevcut şirketlerin müşteri tabanlarını genişletme çabalarıyla sektör son beş yılda kârlılıkta yüzde 40 büyüdü” diyor.

“İşlem hacmindeki bu artışa paralel finansman tutarı ve aktif büyüklüğü bu yıl 20 milyar TL’ye yaklaşacak” diyen Faktoring Derneği Başkanı Nejat Zafer Ataman, aktif kârlılığın daralan marjları göz önüne alarak 1-2 yıl daha yüzde 4 seviyesinde devam edeceğini düşünüyor. Faktoring işlemlerinin yüzde 87’si yurtiçi işlemlerden geliyor. İleride kârın da KOBİ segmentiyle yapılacak yurtiçi işlemlerden gelmesi bekleniyor. Ataman, “E-fatura ve e-temlik konularının ülke genelinde uygulanmaya başlanmasıyla sektör müthiş bir ivme kazanacak” diyor.

Sektörün 5 yıl sonrası kârlılık oranlarıyla ilgili yöneticiler farklı görüşlere sahip. Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara, “Kârlılık yükselerek artacak. Özellikle son 2 yılda garanti ve tahsilat hizmetine olan talep artışta. Faktoringin garanti fonksiyonunun ve alacak sigortası ürününün daha fazla talep göreceğini düşünüyoruz” diyor. TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar ise daha kötümser bir bakış açısına sahip: “5 yıl sonra sadece faktoringde değil, finans sektörünün tamamında aşağıya doğru kâr oranları göreceğimizi düşünüyorum. Piyasa faizlerinin aşağı yönlü seyri alışılmış kâr marjlarının bu yönde değişmesine neden oluyor. Uzun vadede bu durum sektörümüzü, diğer gelişmiş ülkelerde alışık olduğumuz yüksek iş hacmi, düşük faiz oranı ve düşük marjlarla çalışır hale getirecek.”

LEASİNGDE YENİ ÜRÜN UMUDU
Uzun yıllardır sadece finansal leasing ürünleriyle çalışan leasing sektörü, yüzde 3 kâr marjı ile çalışıyor. Finansal Kiralama Derneği Başkanı Bülent Taşar, “İlave gelir yaratma imkanlarımız yok denecek kadar az. Bu yüzden kârlılık sadece uyguladığımız faiz marjı üzerine kurulu. Giderek artan rekabet nedeniyle bu marjlar düşüyor. Yeni dönemde aynı düzeyde kârları belki de 2 misli portföyler üzerinden yapabileceğiz” diye konuşuyor.

Ancak bu tablonun yakın gelecekte değişeceği umudu var. Yeni kanunla gelen operasyonel leasing, sat ve geri kirala, yazılım leasingi ürünlerinin hacmi artıracağı ve dolayısıyla kârı yukarı taşıyacağı umuluyor. Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, “Sat ve geri kirala ürününe ilginin daha da artacağını ve hacimlerimiz içinde önemli rakamlara ulaşacağını bekliyorum” diyor.

Aklease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan da yeni ürünlerin orta vadede işlemlerde payını yüzde 30'a ulaştıracağını öngörüyor. Burada en önemli nokta, bu yeni ürünlerin kârlılıklarının geçmişteki finansal leasingden çok daha yüksek olması. Ziraat Leasing Genel Müdür Vekili Mehmet Tevfik Can, “Operasyonel leasingin kâr marjları, finansal leasingin 4-6 katı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.