M dalgası geliyor

Mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile tüm sektörlerde devrim gibi bir değişim yaşanıyor...

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
M dalgası geliyor

Örneğin Toyota, Microsoft ile işbirliği yaparak internet tabanlı hizmetlerin otomobillere taşınması için 12 milyon dolarlık proje geliştirdi. Toyota ve Microsoft, bu projeyle, gelecek nesil telekomünikasyon ve bilgi teknolojilerini araçlarda bir araya getiren telematik hizmetler platformu inşa etmeyi planlıyor. Toyota yetkilileri, bu platformun GPS sistemleri, enerji yönetimi ve diğer multimedya teknolojilerini de kapsayacağını belirtiyor.

Toyota’nın mobil ayaktaki uygulamaları bunlarla dasınırlı değil. Şirket yakın gelecekte yolculukları daha keyifli hale getirmek için araç pencerelerini ara yüz olarak kullanacak yeni bir interaktif konsept geliştirdi. “Dünyaya açılan pencere” adı verilen bu konsept, araç penceresini interaktif şekilde kullanıyor. İnteraktif ara yüze dönüşen pencere ile yolculuk sırasında dış dünyadaki mekanlar ve nesneler hakkında bilgi alınabiliyor, objeler yakınlaştırılabiliyor, fotoğraf çekilebiliyor, mesafeler hesaplanabiliyor ve tercüme yapılabiliyor.

Bazı otomotiv şirketleri de araç tasarımının yanında mobilleşmeyi iş yapış modellerine yansıtıyor. Geely ve Cooper Tires markalarının Türkiye temsilcisi Anadolu Araçlar reklam alanları konusunda aktif olarak mobili değerlendiriyor. Mobil teknolojilerin çalışma modellerine zaman ve mekan sınırsızlığı getirdiğini belirten Anadolu Araçları yetkilileri, “Ayrıca bayi altyapımız ile de mobil teknolojiler aracılığıyla sürekli iletişimde kalarak satış kalitemizi ve performansımızı yükseltmeye devam ediyoruz. Mobil ölçümlemelerde ise kendimize ait ölçümleme ve analiz altyapıları kullanıyor, sürekli takipte kalabiliyoruz. Böylelikle geri bildirimleri anında alarak müdahale edebiliyoruz” diye konuşuyor.

SAĞLIKTA MALİYETLER DÜŞÜYOR
Mobilleşmenin sağlık sektörü üzerindeki etkileri de dikkat çekici boyutta. Örneğin hastalar artık mobil yöntemlerle kontrol altında tutuluyor. Ambulanslardaki ve sahadaki sağlık ekipleri tablet bilgisayarlarla hastaların bilgilerini online olarak takip ediyor, hastaylailgilenen sağlık personeli, hastanın o anki bilgilerini hemen sisteme giriyor. Hastanın sevk edileceği hastaneden de bu veriler izlenebiliyor. Bu sayede, hasta hastaneye ulaşmadan, ihtiyaçları belirlenmiş oluyor.

Sağlık sektöründe mobilleşmenin hayati önem taşıdığını belirten Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay, “Ölümlerin yüzde 60’ına, takip edilmeyen kronik hastalıklar neden oluyor. Kronik hastalıkların düzenli takibiyle hastaların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve sağlık harcamalarının büyük oranlarda azaltılması mümkün. Örneğin kontrolsüz bir diyabet hastasının yıllık maliyeti 16 bin Euro iken, mobil yöntemle kontrol altında tutulan hastanın maliyeti 3-5 bin Euro. İşte bu gibi etkenler mobiliteyi artık bir ihtiyaç haline getiriyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz