Start Up tarzı büyüme zamanı

“Yalın Yeni Girişim” akımının öncüsü ünlü yazar ERIC RIES, son kitabı The Startup Way (Yeni Girişim Yolu) ile yüzlerce yıllık çok uluslu devler ve hükümet kurumlarından .....

6 NİSAN, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
Start Up tarzı büyüme zamanı

İKİNCİ AŞAMA: YAYILMA

Şimdi sıra, küçük grupların sayısını artırmaya ve kurumda başkalarını da dönüşüme dahil etmeye geldi. Bu esnada, işi doğrudan yenilik yapmak olmayan kıdemli liderler dahil tüm liderleri eğitmek gerekiyor. Eğitmenler yetiştirmek, şirkete özel bir kılavuz hazırlamak ve büyüme kurulları gibi yeni finansal araçlar ve hesap verme sistemleri geliştirmek gerekiyor. Dev şirketlerden GE, Yalın Yeni Girişim akımı doğrultusunda FastWorks adını verdiği bir yaklaşım geliştirdi. Bu şekilde çalışanlarının birey bazında yeni bir girişim gibi düşünmesini sağlamaya çalışıyor. Çalışanlarını değişime itiyor, daha hızlı ve akıllı kararlar almaya çalışıyor ve müşteriye yakın olmanın yollarını geliştiriyor. Bu süreçte kıdemli liderlerin eğitimi önem taşıyor. GE’nin FastWorks liderleri, yeni sisteme geçişi anlatmak için büyük bir roadshow gerçekleştirdi. Farklı birimlerden çalışanların oluşturduğu takımlar, müşteri geribildirimlerini alıyor, satış personelinin fikirlerini dinliyor ve ürünleri tasarımcılarla birlikte test ediyor. Takımların kendi karar verme özerkliği bulunuyor. Ocak 2013’te GE ilk FastWorks devreye aldığında, ilk başta düşünülen maliyetin yarısı harcanarak yeni bir buzdolabı geliştirdi. Harcanan süre de geleneksel yöntemlerle ilk başta belirlenen sürenin yarısından bile kısaydı. 

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: DERİN SİSTEMLER 

Burada sistem tüm süreçlere ve projelere yayılıyor. Şirketin terfi yönetmeliği, finans, kaynak yönetimi, tedarik zinciri ve hukuk bölümleri gibi en derin sistemlerine girme vakti geliyor. Tüm kıdemli liderlerin dahil olduğu büyüme kurulları kuruluyor, bir yenilikçilik metriği inşa ediliyor ve bunlara uygun yeni bir hesap verme metodolojisi oluşturuluyor. Bu aşamada yenilikçilik kültürünü şirketin en derinlerine yayıyoruz. Airbnb’nin “ikinci kuruluşuna” bir bakalım. Brian Chesky, şirketin yeni bir aşamaya geçmesi gerektiğini düşünüyordu ve süreçten Airbnb Trips doğdu. Chesky, Disney’in resimli öyküleri kullanarak nasıl Pamuk Prenses’i yarattığını okuyunca çok heyecanlandı. Pamuk Prenses, Disney’in uzun metrajlı ilk animasyon filmiydi. Airbnb hemen bir Pixar sanatçısıyla anlaştı ve ondan bir seyahati hem ev sahibinin hem de konuğun gözünden baştan sona resimlemesini istedi. Ürünün başkan yardımcısı Joe Zadeh, “Sanatçının çalışması bitince, seyahatin çok büyük bölümünde olmadığımızı gördük” dedi. Buradan tüm seyahati planlama kavramı doğdu ve “Pamuk Prenses Projesi” adı verildi. Ardından hiçbir şey olmadı. Aylar geçti ve şirketin kurucuları büyük önem atfettikleri projede hiçbir ilerleme olmadığını gördü. Bunun üzerine, şirket bünyesinde yeni bir girişim kurdular. Joe Gebbia liderliğinde 6 kişilik bir ekip 3 aylığına New York’a gitti ve orada kendi kuluçka programını başlattı. Döndüklerinde bambaşka bir iş üstündeydiler ve adları da değişmişti. Yeni adları “Evden Eve” idi ve amaçları daha başka fikirler geliştirmek ve denemekti. Böylece “Deneyim Pazarı’na” giden yol açıldı. Ortaya, belli bir beceriye ya da bilgiye sahip ev sahiplerinin konuklarına belli bir ücret karşılığı hizmet sunacakları bir platform çıktı. Pamuk Prenses projesi bu sırada yeniden canlandı. Chesky’nin liderliğinde yeni bir takım kuruldu. Takımın soruları çok basitti: “Neden buradasın ve ne yapmak istiyorsun?” İki yılın sonunda Trips teknolojisini geliştirdiler. Şirket geçen yıl tasarımcılar ve mühendislerden oluşan in-house bir inovasyon ve tasarım stüdyosu olan Samara’yı kurdu. Başına da Joe Gebbia geçti. Samara, şirketin büyümesini destekleyecek birçok projeye imza attı. Joe Gebbia, bu dönüşüm hakkında şunları söylüyordu: ‘Yeni tohumlar ekmek için Samara’yı kurduk. Oradan çıkan fikirlerle ormana dönüşmeyi umuyoruz.’ Girişimcilik işte tam da bu demek.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.