Vicdanlı kapitalizm geliyor

İşte BSH’dan Boyner’e, Tetra Pak’dan Toyota’ya Türkiye’de şirketlerin “bilinçli kapitalleşme” çabaları...

1 TEMMUZ, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Vicdanlı kapitalizm geliyor


İlaç sektörünün öncülerinden Bilim İlaç ise “gelecek nesillere saygı” ilkesiyle hareket ediyor. Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş, “En önemli hedefimiz; sürdürülebilirlik yolunda çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz öncelikli olmak üzere tüm paydaşlarımızın katılımının sağlanmasıdır” diyor.

MUTLU MÜŞTERİ FORMÜLÜ
Bilinçli kapitalizm ilkelerine göre çalışanlar mutlu olunca müşterilere daha iyi hizmet veriyor. Müşteriler mutlu olunca da daha sadık paydaşlar haline geliyorlar.

DHL Express Türkiye bu anlayışla çalışan şirketlerden... DHL Express Türkiye yetkilileri, “Grubumuzda, önem verdiğimiz üç temel nokta var: Mutlu müşteriler, mutlu çalışanlar ve mutlu hissedarlar... Çünkü mutlu çalışan müşteriyi memnun eder, memnun müşteri ise bize iş verir. Biz iş aldıkça kârımız artar. Bu da hissedarlarımızı mutlu eder. Çalışanlarımızın memnuniyeti için onların şikâyetlerini, ve önerilerini açık yüreklilikle bizlerle paylaşmalarını sağlıyoruz” diyor.

Perakende devi Tesco Kipa’nın mottosu ise “Birlikte daha iyisi için çalışırız.” Tesco Kipa’nın CEO’su Jeff Adams, “Kipa’nın alışveriş için harika bir yer olabilmesi için aynı zamanda mükemmel bir iş ortamı yaratması şart. Zira ancak mutlu çalışanların müşteriyi mutlu etme odaklı hizmet verebileceğini düşünüyoruz” diyor. Bunu sağlamak için de “Dinle ve Çöz” projesiyle, müşterilere en iyisini sunmak için uğraşan çalışanlara düşüncelerini ve önerilerini paylaşma fırsatı yaratılıyor.

Çalışan mutluluğunun tüketici mutluluğuyla direkt bağlantısı olduğunu inanan BSH da çalışanlarına kişisel gelişim ve kariyer fırsatları sunuyor. Yüksek potansiyel gösteren BSH çalışanları ulusal ve uluslararası gelişim havuzları aracılığıyla gerek yurtiçi gerekse yurtdışında üst düzey görevler için yetiştiriliyor. Mercedes-Benz Türk ise “cazip işveren olmayı” İK stratejisinin baş unsuru olarak belirlemiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.