Yapısal dönüşüm

CEO’lar, gelecekte birden fazla organizasyon yapısını buluşturan karma yönetim modellerinin tercih edileceğini düşünüyor

30 OCAK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Yapısal dönüşüm
SORUNLARI NASIL ÇÖZDÜLER? 
Organizasyon yapısında değişim yapmak çok da kolay değil. Yaptığımız araştırma son 5 yılda organizasyon değişimi yapan birçok şirketin bu süreçte sorun yaşadığını gösteriyor. CEO’ların yüzde 29,8’i organizasyon değişimi sırasında görev tanımlamalarında sorun yaşadıklarını belirtirken yüzde 26,3’ü değişime çalışanların direnç gösterdiğini söylüyor. Yeni organizasyon yapısına geçtikten sonra sorun yaşayıp eski yapısına dönen şirketler bile var. Bunlardan biri de İnoksan. Dikey organizasyon yapısından yatay organizasyon yapısına geçen şirket, geçen yıl tekrar eski yapısına döndü. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, “Yatay organizasyon yapısında, strateji ve hedeflerde bütünleşme sorunları yaşadık. Bu nedenle 2015’te tekrar dikey yapıya geçtik” diyor ve ekliyor: “2018 yılının başında yeniden yatay organizasyona geçmeyi planlıyoruz.”
Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, organizasyon yapısını değiştirirken karşılaştıkları sorunları yeni genel müdürle görüşerek ve ekibi ikna ederek aştığını belirtiyor. Trendyol Yönetim Kurulu Başkanı Demet Mutlu ise “Yatay organizasyon modeline geçerken dikkat edilmesi gereken konu kurum kültürü. İletişim ve takım çalışmasını yapı taşlarında barındırmayan, ego odaklı bir kültürde yatay modellerin başarılı olması zor” diyor. Korn Ferry Hay Group Genel Müdürü Gökhan Toğrul, matris yapıların kağıt üzerinde çok iyi göründüğünü ancak bunları verimli kullanmak için farklı liderlik özelliklerine sahip olmak gerektiğini söylüyor. Toğrul, “Liderler matris yapıların gerektirdiği yetkinliklere uygun değil ise matris yapılar hızla kaosa dönüyor” diyor.

KARMA MODELİ TERCİH EDEN DE VAR
Dikey, yatay, matris, fonksiyonel organizasyon modeli derken bunların 3’ünün veya 4’ün birarada kullanıldığı karma modellere de ilgi var. LC Waikiki, Penti, Yıldırım Group organizasyon yapısı olarak dikey, yatay, matris ve holakratik olmak üzere 4 temel organizasyon yapısının 2 ya da 3’ünü bir arada kullanılabildiği karma yapıları kullanıyor. Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, organizasyon yapısı olarak “Hem dikey hem yatay model kullanıyoruz” diyor. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük organizasyon yapılarının karma olduğunu belirtiyor. Küçük, “Bazı yerde dikey, bazı yerde yatay ve matris organizasyon yapısını kullanıyoruz” diye konuşuyor. Yönetim Danışmanı Mehmet Eronat da son dönemde karma organizasyon yapılarının daha fazla tercih edilmeye başlandığını, gelecekte bu trendin artacağını belirtiyor. Eronat, “Şirketler çalışan ya da şube sayısının fazla olduğu operasyonel fonksiyonlarını daha kolay kontrol edebilmek için hiyerarşinin ve kontrol mekanizmalarının kullanıldığı dikey organizasyon modellerini tercih ederken, yüksek nitelikli bilgi ve proje bazlı çalışma sistemleri gerektiren süreçlerin yürütüldüğü fonksiyonlar için yatay ya da matris organizasyonları tercih ediyorlar” diyor. Yaptığımız anket de önümüzdeki dönemde şirketlerin organizasyon yapılarının dikey, yatay, matris ve holakratik yönetim modellerinin bir arada kullanıldığı karma yapılara kayacağını gösteriyor. Organizasyon Değişim Anketi’ne katılan CEO’ların yüzde 44,4’ü gelecekte kullanacakları organizasyonun karma olacağını belirtirken yüzde 22,2’si matris yapıya, yüzde 19,4’ü ise yatay organizasyon yapısına geçeceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.