Yapısal dönüşüm

CEO’lar, gelecekte birden fazla organizasyon yapısını buluşturan karma yönetim modellerinin tercih edileceğini düşünüyor

30 OCAK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Yapısal dönüşüm
MEHMET ALİ BERKMAN AKKÖK HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ
“MATRİS YAPIYA GEÇTİK”
ARÇELİK ÖRNEĞİ

1994-2001 yılları arasında Arçelik’in genel müdürlüğünü yaptım. Bu dönemde Arçelik’in 4 fabrikası, yurt içi ve yurt dışında 4 bin civarında servis ve bayi teşkilatı bulunuyordu. Dikey organizasyon yapısıyla içinden çıkılamaz bir durumdu. Çok büyük zaman kayıpları, yüksek maliyetler, verimsizlik doğuruyordu. “13’TEN 5’E DÜŞTÜ”
Arçelik’te genel müdürlük yaptığım dönemde şirketin 13 kademeli dikey organizasyon yapısını 5 kademeye düşürdük. Yatay organizasyon prensipleri ve matris yapıyla Arçelik dünya çapındaki atılımını, Ar-Ge’siyle özgün üretimini gerçekleştirme başarısını gösterdi.
“DOWAKSA’DA UYGULADIK”
Matris yapı mali işler, finans, satış-pazarlama, Ar-Ge, satın alma, servis, İK ve kurumsal iletişim gibi merkezi hizmetlerin yatay olarak yerel ve uluslararası tüm üretim birimlerine götürülmesi ve üretim birimlerindeki kademe sayısının da fabrika müdüründen işçi seviyesine kadar 5 kademeden oluşması anlamına geliyor. Bugün benzeri yapıyı Akkök Grubu’nda ABD’li Dow Chemical ile Aksa’nın kurmuş olduğu yüksek teknoloji içeren karbon elyaflı kompozit malzeme üretimi DowAksa şirketinde gerçekleştirdik.

AHMET MUSUL / EKOL LOJİSTİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“GİDİŞATIMIZ HOLAKRATİK ORGANİZASYON OLACAK”
“YATAY VE HOLAKRATİK”

Şirketimizde holakrasi (yöneticisiz yönetim) ve yatay yapılanmanın birlikte kullanıldığı bir model kullanıyoruz. Hedefimiz her iki modelin temel ilkelerinin uygulamadaki birlikteliğinden yararlanmak. Şirketimizde holakratik yönetim anlayışının gerektirdiği sorumluluk bilinci, inisiyatif alma ve kişilerin kendi yapacakları işe hakim olmaları prensibiyle hareket ediyoruz. Genel kuralları olan ancak kendi kendini yönetmesi için de gerekli inisiyatifin alınabildiği, hiyerarşisi fazla olmayan matris bir yapılanma içerisindeyiz.
2020 HEDEFİ
Genç ve hızlı büyüyen ve farklı kültürleri bünyesinde her geçen gün daha fazla istihdam eden bir kuruluş olarak şirket DNA’mız her geçen gün daha iyiye doğru eviriliyor. Gidişatımız holakratik yapı olacak. 2020’lerden itibaren sadece iş modellerimiz ve teknolojimizle değil, organizasyonel model ve hissedarlık yapılanmamızla da sorun yaşayan kapitalist yapılanmaya alternatif bir model olacağımıza inanıyorum.

HALUK YILDIZ / KASTAMONU ENTEGRE CEO’SU
“GLOBALLEŞME MATRİS YAPILANMAYI GEREKTİRİYOR”
“YÖNETİCİLERİN KARAKTERİ ÖNEMLİ”

Matris yönetimle iş modellerimizi tüm tesislerde yaygın hale getirip herhangi bir yerdeki en iyi uygulamaları da diğer tesislerde uyguluyoruz. Matris yönetimde yöneticilerin karakteri çok önemli. Egosu yüksek ve bireysel çalışmayı seven yöneticilerle bu sistemi yürütmek mümkün değil. Bu sistemde egosu düşük, takım ruhunu taşıyan yöneticiler gerekli. İnsanların birbirini ikna ederek karar alma alışkanlıklarını geliştirmemiz gerekiyor.
YATAY YÖNETİM
Ancak işletmelerdeki, dinamizmi kırmadan, sistemi yatay olarak da yönetmek gerekiyor. Bu yüzden yeni lokasyonlarda ilk yatırım ve start aşamaları tamamen matris yönetim kontrolünde yaparken, mevcut işletmelerde yönetici kadrolar geliştirdikçe ve mevcut iş modelleri aktarıldığında, yönetim ve günlük kararları lokal yöneticilere bırakıyoruz.

GALİP AYKAÇ / BİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ-COO
“BAŞARIMIZIN SIRRI YALIN ORGANİZASYONUMUZ”
YALIN VE MATRİS

BİM’in başarısının temel nedeni organizasyonun yapısının çok güçlü olmasında yatıyor. Hiyerarşik bir yapı yerine desantralize bir yapı kullanıyoruz. Organizasyon yapımız son derece yalın. Matris örgütlenme modeliyle çalışan, aynı şeyin çoklaştırıldığı son derece yalın bir yapımız var.
YERİNDE YÖNETİM
Yerinde yönetim uyguluyoruz. Operasyon komitemiz tüm operasyonu yönetiyor. Bu komiteye bağlı bölge genel müdürlüklerimiz var. 46 bölge genel müdürlüğümüz bulunuyor. Bunların başında da bölge genel müdürü var. Hepsinin ayrı yönetim takımları mevcut.
“KADEME SAYIMIZ AZ”
Mağaza müdürü bölge sorumlusuna, bölge sorumlusu pazarlama müdürüne, o da ilgili bölümlerinin müdürüne rapor ediyor. Kademe sayımız az olduğu için iç trafiğimiz çok hızlı.
“5 DAKİKADA ULAŞIR”
Yalın ve matris yapılarda kullandığınız alt yapı sistemi çok önemli. İletişim kanallarının çok hızlı olması lazım. Ben bir mağazayı ziyarete gittiysem bu bilgi maksimum 5 dakika sonra ilgili bölgenin genel müdürüne ulaşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.