"Karadeniz'de petrol umudu!"

Enerji Bakanı Yıldız, TPAO ve Shell'in Batı Karadeniz'deki sondaj çalışmalarına Ocak'ta başlayacağını, bu bölgeden umutlu olduğunu belirtti

7 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Karadeniz'de petrol umudu!
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Shell'in Batı Karadeniz'de çıkarılabilir petrol ve gaz kaynaklarını araştırmak üzere başlayacağı sondaj çalışmalarına ilişkin düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu.

İŞTE LİDERLERİN HAYATINI DEĞİŞTİREN ÖĞÜTLER! TIKLAYIN...

ÇALIŞMALAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye Petrolleri ve Shell işbirliği ile Batı Karadeniz'deki sondaj çalışmalarına, öngörülen tarihten bir yıl önce ocak ayında başlanacağını belirten Yıldız, "Bulgaristan karasularına yakın bir bölgede olması ve Romanya'nın keşiflerini de dikkate aldığımızda buradan umutlu olduğumu söyleyebilirim. MTA'nın ihale ettiği ve tamamı yerli üretim olacak Tuzla'da inşa edilen sismik arama gemisi de Mart'ta denize inecek. Türkiye'de 1 milyar dolar civarı bir rakamla sondaj platformu yapmak da bundan sonraki hedefimiz olacak" dedi. 

6 MİLYAR DOLAR DAHA AZ ÖDEDİK
Petrol fiyatlarına ilişkin konuşan Yıldız, "Petrol fiyatlarındaki düşüşle 6 milyar dolar karşılığı daha az ödedik; bu durum bir yıl devam ederse 12-13 milyar dolar rakama karşılık gelecek; vatandaşlar birebirde hissetmiş olacak. Petrol fiyatlarındaki gerileme nedeniyle Türkiye Petrolleri'nin 500 milyon dolar gelir kaybı var; bunun telafisini giderlerini düzenleyerek yapacak" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz