Tehlikeli sıkışıklık

Son 1 yılda iflas ertelemelerinde artış var. Bunlar arasında Rodi’den Kırcı Group’a, Narpa Narin’den Verde Yağ’a kendi sektörlerinin önemli oyuncuları da yer alıyor.

4 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikeli sıkışıklık
Uzmanlar, şirketleri batma noktasına getiren problemi ise likidite sıkışıklığı olarak tanımlıyor.  2014’ün sonuna kadar sürmesi beklenen bu durum, şirketleri yükselen kur, kârsızlık, tahsilat, likidite gibi hayati riskleri günlük olarak yönetmekle baş başa bırakıyor.

Müvekkillerim arasında bana iflas erteleme talepleriyle gelenlerin sayısında geçen yıla göre yüzde 100’lük bir artış söz konusu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
En fazla talep, inşaat ve buna bağlı yan sanayiyle gıda şirketlerinden geliyor. Şirketlerin bu noktaya gelmelerinin en büyük nedeniyse yaşadıkları likidite sıkışıklığı. Öz sermayeleri yeterli değildi, banka finansman maliyetlerini karşılamak için düşük kârlarla elde ettikleri çeklerini faktoring şirketlerine kırdırdılar.

Borçlarını bankaya bu şekilde ödemeye çalıştılar.” Bu sözler, iflas erteleme davalarına bakan Avukat Ali Rıza Yılmaz’a ait. Yılmaz’ın dikkat çektiği likidite sıkışıklığına giren ve iflas noktasına kadar gelen şirketler, sadece inşaat ya da gıda sektöründe değil.

Özellikle son 1 yılda, Rodi’den jeneratör devi Kırcı Group’a, bakliyat devi Narpa Narin’den Verde Yağ’a çeşitli sektörlerde iflas ertelemelerde müthiş bir artış yaşanıyor. Şirketleri batma noktasına getiren temel problemin ise likidite sıkışıklığı olduğuna dikkat çekiliyor.

2014’ünsonuna kadar süreceği tahmin edilen bu durum şirketleri, yükselen kur, kârsızlık, tahsilat, likidite gibi hayati riskleri günlük olarak yönetmekle baş başa bırakıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz