Başarısızlık korkulması gereken bir şey değildir

Korkuyla başa çıkmakta atılması gereken ilk adımın, aslında neden korktuğunuzun tam olarak tanımlanması gerektiğini düşünürüm.

1.12.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Başarısızlık korkulması gereken bir şey değildir
Soru: Birkaç yıl önce iş fikirlerimi sattığım bir şirket kurmuştum ve çok da başarılı oldu. Ancak : durgunluk yüzünden kapatmak zorunda kaldım. Yüksek lisans diplomamı henüz yeni elime aldığım şu günlerde ise kendi tasarım şirketimi kurmaya karar verdim ve hayatımda ilk defa kendimi korkudan felç olmuş gibi hissediyorum. Hayallerimin peşinde koşabilmem için bu içimdeki anlamsız korkuyu nasıl yenebilirim?

Cevap: (Tatiana Poblah, Montreal, Kanada) Korku, aslında hayatın karşımıza çıkardığı meydan okumalarla başa çıkabilmek için : hepimizin öğrenmek zorunda olduğu bir şeydir. Ancak bu, özellikle bir şirketin ayaklarını yerden kesip onu havalandırma sürecinde çok sayıda zor tercihle yüzleşme ihtimali olan girişimciler açısından yaşamsal bir sorundur. Yeni bir kuruluşun ilk aşamalarında, şirketinizin hayatta kalıp kalmayacağı konusunda son sözü, sıklıkla sizin karşılaştığınız baskılarla başa çıkma yönteminiz belirler.

Bu süreçte bazı zor kararlar almak zorunda kalabilirsiniz. Virgin’in ilk yıllarında, hakkında karar vermemiz gereken en çetrefilli konulardan biri de o dönemler meşhur sanatçılara imza attırmak için çaresizce nakit para arayışında olan Virgin Records’la ilgiliydi. Ortaklarım Nik Powell ile Simon Draper, ne yapılması gerektiği konusunda farklı düşünüyordu. Nick, elimizdeki kaynakları korumamızı ve perakende faaliyetlerimiz aracılığıyla yavaş yavaş para biriktirmemizi isterken Simon ise bir sonra patlayacak megastar sanatçıyı ancak bu şekilde keşfedebileceğimizi öne sürerek Virgin Records’a yoğun olarak yatırım yapmamız gerektiğini söylüyordu. Acilen hızlı bir şekilde büyümemiz gerektiğinden Nick’in yerine Simon’un peşine takılarak riskli bir kumar oynamıştım. Sonradan anlaşıldı ki doğru olan kararı vermişim. Ancak bunun için sadece benim değil ama kadromuzdaki her bir çalışanın kelle koltukta çalışması gerekmişti.

Ben şahsen daima korkuyla başa çıkmakta atılması gereken ilk adımın, aslında neden korktuğunuzun tam olarak tanımlanması gerektiğini düşünmüşümdür. Mesela sizin örneğinizde, “Endişelerinizin iş planınız hakkındaki şüphelerinizi yansıtıp yansıtmadığını” merak ediyorum. Ya da bir önceki girişiminizle ilgili deneyiminizden de kaynaklanmış olabilir diye düşünüyorum. Eğer birincisinin doğru olduğuna yani fikriniz hakkında soru işaretleri olduğuna inanıyorsanız, o halde neden endişelerinizi yakın bir arkadaşınız veya akıl hocasıyla paylaşmıyor ve iş planınızı tekrar dikkatlice gözden geçirmiyorsunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz