Ekonominin marşına basmanın 10 yolu

Ekonomik büyümeyi hızlandırmamız gerekiyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonominin marşına basmanın 10 yolu


8- ÖĞRENCİ 'SİLOLARINDAN' VAZGEÇİN

Pek çok alanda üniversite eğitiminin süresi kısaltılarak kalifiye insanların bir an önce iş gücüne katılmaları sağlanabilir. Üniversiteler bugün öğrencileri üretken bir iş ortamına etkili ve verimli bir şekilde katılmaları için hazırlamak yerine onları istifleyen birer silo haline gelmiş durumda.

9- TAM ZAMANLI KADAR ESNEK ZAMANLI İŞLER DE SUNUN
Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çalışan belki de daha az süreler çalışmak istiyorlar ama önlerinde böyle bir seçenekleri yok. iş paylaşımının ve esnek çalışmanın yaygın bir şekilde benimsenmesiyle işsizlik ve ondan kaynaklanan maliyetler dramatik boyutlarda azaltılabilir. Genellikle aileleriyle daha fazla zaman geçirmek istediklerinden daha az çalışmak isteyen insanlar böylece bunu yapabilecekler ve bu sayede de işsiz insanlar iş yerlerine geri dönebilecekler. Yani tam bir kazan-kazan durumu.

10- İSTİKRARI YENİDEN KURUN
Son olarak da dünyanın her yerindeki liderlerden bir ricam var: Hükümetlerin bugün istikrarlı bir finansal ortama giden yolda liderlik yapmaları gerekiyor. Faiz oranları düşük tutulmalı; para bankacılık sisteminin içinden akıp gitmeli. Bugün özel müteşebbisliğin üzerindeki kontrollerden çok yatırımların teşvik edilmesi önemli. Sadece bu sayede ekonomilerimizdeki güven ve haysiyet duygusunu yeniden tesis edecek, yeni şirketler, yeni iş olanakları ve yeni pazarlardan oluşan verimli döngünün hızlanmasını sağlayabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz