Samsung’u bugüne getiren strateji

Son yılların en başarılı şirketlerinden Güney Koreli Samsung’un başarısı hepimizin dikkatini çekiyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Samsung’u bugüne getiren strateji
Çeşitli konferanslarda bu şirketle Türkiye’den benzer şirketlerin stratejileri karşılaştırılıp neden bir Samsung çıkaramadığımız dile getiriliyor.

Ülkelerdeki şirketlerin performansını tek başına birkaç kriterle karşılaştırmak doğru değil. Ülke ekonomisinin yönetimi, siyasi istikrar, şirketlere verilen destek, servet birikimi ve başka faktörler de şirketlerin performansını etkiler. Ben bu konuya girmeden, sadece şirketin, özellikle liderinin aldığı önemli bir kararla onun yarattığı sonucu paylaşmak istiyorum. Belki de gelecekte benzer strateji izleyen Türk liderler çıkar.

Samsung’un kurucusunun oğlu ve başkan Lee Kun Hee, 1993 yılında “Yeni Yönetim” (New Management) adlı inisiyatifi başlattı. Bununla birlikte Batı tarzı çalışana yetki ve deneyim yerine performans odaklı ücret anlayışını getirirken, yaşam boyu iş garantisine de son verdi. İnisiyatifin amacı, şirketi dönüştürmek için gerekli tohumları atmaktı. Bu kapsamda yapılanlardan biri de şirkete genç yetenekler çekmek, onları yurtdışına gönderip, oralardaki kültürü ve iş yapma biçimlerini öğrenmelerini sağlamaktı. Singapur Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Sea Jin Chang bunu, “global dev olmaya giden yol” ve “Samsung’un en kritik kararlarından biri” olarak nitelendirmişti. Bu kapsamda 1990-2012 yılları arasında dünyanın 80 ülkesinde tam 4 bin 700 çalışan, “bölgesel uzman” pozisyonu altında görevlendirildi. Böylece sadece Kore’yi bilen, Korece konuşan genç yönetici adaylarına, dünyanın başka tüketici ve şirketlerini tanıma olanağı sunuldu.

Bunun önemini Samsung Economic Research Institute’dan Kweon-teak Chung, şöyle ortaya koyuyor: “1980’lerde Kore’de yaşayanlar için yurtdışına çıkabilmek oldukça ender olan bir şeydi. Liderler bunu hayal bile edemezdi.”

Karşı çıkışlara rağmen Başkan Lee, “bölgesel uzmanları” 15 ay için değişik ülkelere gönderme kararı aldı. Üstelik yıllık kişi başına 100 bin dolarlık maliyete rağmen... Bazı yöneticiler, “Yurtdışından gelip başka şirketlere transfer olur. Paramız boşa gider” eleştirisini de yapmışlardı. Ancak Lee, her şeye rağmen programa sahip çıktı.

“Bölgesel uzmanların” programı, Güney Kore’deki 3 aylık kampla başlıyordu. Bu kamptaki eğitimin önemli bölümünü, gidilecek ülkenin diliyle kültürü oluşturuyordu. Bunun yanı sıra fiziksel ve sosyal eğitimler de vardı. Örneğin, 1992 yılındaki bir program sabah saat 05:30’da yoga ve meditasyonla başlıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz