Şarap endüstrisinde ihracat fırsatları

Yıllık 150 milyar dolarlık dünya şarap ihracatından aldığımız pay ise sadece 10 milyon dolar düzeyinde.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şarap endüstrisinde ihracat fırsatları
19’uncu yüzyıl sonuna doğru filoksera (asma biti) hastalığı Avrupa’daki üzüm bağlarını tahrip edince, Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkeleri şarap açıklarını Osmanlı Devleti’nden ithalat yaparak gidermişti. 1904 yılında Osmanlı’nın Avrupa’ya şarap ihracatı 340 milyon litreye ulaşmıştı. Buna karşın Güler Sabancı ve Lucien Arkas gibi önemli holding sahiplerinin; Başmanlar, Akerman, Arca, Kutman, Ellialtı, Öngör, Güner, Arıner, Turasan, Yazganlar ve Gürsel gibi önemli ailelerin ciddi yatırımlarına rağmen Türkiye’nin 2012 yılı şarap ihracatı 3,4 milyon litre civarında kaldı. Yüzyıl önceye göre 100 katlık düşüş söz konusu. Oysa Türkiye’nin dünya çekirdeksiz kuru üzüm ihracatındaki payı yüzde 40-45 arasında seyrediyor. Yabancı ve yerli uzmanlar, dünyanın en büyük üzüm üreticisinin çok az şarap ihraç etmesini, büyük bir çelişki olarak değerlendiriyor.

KOMŞULARIMIZ AÇIK ARA ÖNDE
Dünyada yılda 50 milyar litre şarap üretiliyor. Üzümün vatanı olan Türkiye’nin payı ise sadece binde 15 civarında. Türkiye, Fransa’nın ardından dünyanın 2’nci büyük üzüm ekim alanına ( 8.120 km2) sahip. Yıllık 150 milyar dolarlık dünya şarap ihracatından aldığımız pay ise sadece 10 milyon dolar düzeyinde. Oysa Türkiye bunu 100 kat artırabilecek olanaklara sahip. Fransa ve İtalya 50 milyar litrelik dünya üretiminden aşağı yukarı yüzde 10 civarı pay alıyor. İspanya’nın dünya şarap üretimindeki payı ise yüzde 8 düzeyinde. Amerika dünya şarap üretiminin yüzde 5’ini, Arjantin, Avustralya, Şili, Almanya, Güney Afrika ise yüzde 2,5’ini gerçekleştiriyor. Komşumuz Yunanistan Türkiye’den 5 kat (350 milyon litre), Bulgaristan 3 kat fazla ( 200 milyon litre), Gürcistan 2 kata yakın (90 milyon litre) şarap üretimi yapıyor. 12 milyon nüfusu olan Yunanistan yılda 450 milyon dolar, 8 milyon nüfusa sahip Bulgaristan ise yılda 200 milyon dolar ihracat geliri sağlıyor. Bu rakamlar komşularımızın, üzümün anavatanı Türkiye’den, şarap üretiminde ve ihracatında açık ara önde olduklarını gösteriyor. Fransa’nın, savunma sanayinden sonra en büyük 2’nci ihraç kalemini, 7 milyar Euro ile şarap endüstrisi oluşturuyor. Paris’e her yıl giden 40 milyon turistin önemli ziyaret nedenlerinden biri de Fransız şarap endüstrisidir.

ŞARAPTA BİR BAŞARI HİKAYESİ
20 bin km uzaklıkta üretilen Şili şarapları Türkiye’deki pazar payını artırıyor. 16 milyon nüfusla Şili, yılda 1 milyar litre şarap üretimiyle dünyada ilk 10’a girerek ve yılda 1,5 milyar dolar döviz kazanarak bir başarı hikayesi yarattı. Bu sektör, Şili’nin 3’üncü en büyük ihraç kalemini oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz