Yükseliş ralli başlangıcı değil

Ali Rıza İncekara'nın piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükseliş ralli başlangıcı değil
İMKB, ocak ayı başından bu yana artan risk iştahıyla gelişen piyasalara doğru akan sermaye akışından en çok faydalanan borsalardan biri oldu. Bugün gelinen seviyelerde gelişen piyasa borsalarıyla aradaki değerleme farkının ortadan kalktığını söyleyen BGC Partners Menkul Değerler Genel Müdürü ALİ RIZA İNCEKARA, yaşanan yükselişi uzun soluklu bir ralli başlangıcı olarak değerlendirmenin zor olduğunu söylüyor. İncekara, bunun yanında 63.000 endeks hedefini yukarı yönlü değiştireceklerini kaydediyor. Geçen yıl İMKB açısından çok sıkıntılı geçti. TL bazında yüzde 22, dolar bazında yüzde 36 oranında değer kaybı oldu. Yabancı yatırımcının 2 milyar doları bulan net çıkışı gözlendi. İMKB, gelişen piyasaların altında performans sergilemek durumunda kaldı. Ocak 2012'nin ilk iki ayında FED'in düşük faiz politikasına devam edeceğini açıklaması, Avrupa Merkez Bankası'nın Avrupa bankalarının likidite problemlerini çözmek üzere piyasaya verdiği likidite risk alma ahını artırdı. Dolara karşı diğer para birimleri değer kazanmaya başlarken, gelişmekte olan piyasalara yeni para girişlerinin olduğu gözlendi. Bundan nasibini alan piyasaların başında Türkiye'nin geldiğini söyleyen BGC Partners Menkul Değerler Genel Müdürü Ali Rıza İncekara, yaşanan yükselişi ise uzun soluklu bir ralli yükselişi olarak değerlendirmiyor. İncekara, bunun yanında yıl başında 63.000 olan endeks hedefini ise yukarı yönlü revize etme hazırlığında olduklarını söylüyor. Model portföylerinde 10 hisse senedi bulundurduklarını belirten İncekara'nın piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri ise şöyle:

Capital:
Yılın başından bu yana piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendirir misiniz? Ne değişti de gelişen piyasalara ilgi arttı?
- Merkez bankaları tarafından ve özellikle geçen yıl sonunda Avrupa bankalarının likidite problemini çözmek için Avrupa Merkez Bankası tarafından piyasaya verilen likidite, 2012 başından itibaren global piyasalarda risk algılamasını olumlu yönde değiştirdi. Yatırımcılar iki ay öncesinde çok sık konuşulan Avrupa'daki dağılma veya banka ve ülkelerin borçlarını geri ödememe risklerini bir anda geride bıraktı. Hızla getirisi yüksek enstrümanlara ve özellikle de gelişmekte olan piyasalara yönelmeye başladılar.

Capital:
Bu likidite artışının Türkiye açısından yansımaları nasıl oldu?
- Bir noktanın altını çizmek istiyorum; o da Türk Lirası'ndaki (TL) düzeltme. 2011 yılında gelişmekte olan piyasalar arasında çok kötü bir performans göstermiş olan TL, artan risk iştahı ile hızla değer kazandı ve sepet bazında 2,20 seviyelerden 2,03 seviyelerinde geldi. TL'deki bu değer kazancı yada dengelenme, uzun vadeli yatırımcılar açısından olumlu bir sinyal olarak algılanarak hisse senetlerinin yukarı yönlü bir tepki vermesini sağladı. Bu olumlu trend diğer TL bazlı finansal varlıklarda da kendini gösterdi ve piyasalarda sert bir çıkış oldu. Sonuçta piyasalardaki harekete bakıldığında global likidite bolluğu, sorunları uzun vadeli çözmese de kısa vadeli fiyatlar üzerinde olumlu bir etki yaratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz