Gün+Partners'dan büyük başarı

Her yıl ciro, patent, dava, çalışan sayısı gibi farklı kriterlere bakılarak verilen Managing IP EMEA Ödülünü Türkiye’den Gün+Partners Hukuk Bürosu 4. kez almayı başardı.

8.03.2019 15:35:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gün+Partners'dan büyük başarı

Hemen her sektörde olduğu gibi, tüm dünyada hukuk alanında da cinsiyet eşitsizliği göze çarpıyor. Birçok istatistik; işe girme, terfi süreci, ortaklık ve yönetim kadroları gibi konularda kadın hukukçuların erkek meslektaşları ile dezavantajlı şartlarda rekabet ettiklerini ortaya koyuyor. Araştırmalar, İngiltere’deki en büyük avukatlık bürolarında kadın ortak oranının %35, Amerika da ise %37 olduğunu gösteriyor.

Türkiye’den bir hukuk bürosu, Gün+ Partners, kadınlarla başarıyı yakalayan örnek bürolardan biri. Ortaklarının yüzde 58’i ve çalışanlarının %59’u kadın olan Gün+Partners Hukuk Bürosu, tüm dünyadaki en prestijli fikri mülkiyet ödüllerinden biri olan Managing IP EMEA ödülünü Türkiye’den 4 yıl üst üste kazanma başarısını gösterdi.

Hukuk Bürosu’nun kurucusu Avukat Mehmet Gün, “Kariyer planı, performans yönetimi ve performansa dayalı şeffaf ücretlendirme sistemi sayesinde çağdaşları ile yarışır bir hukuk bürosu oluşturduk. Bunu da kadın ve erkek çalışanlarımız arasında hiçbir ayrım gözetmeden, işbirliği ve dayanışma ruhunu yüksek tutarak başardık. Elde ettiğimiz tüm başarılarda kadın ve erkek ortaklarımız eşit paya sahiptir. Sürdürülebilir başarı için kadınların iş hayatında hak ettikleri yeri almalarına herkesin katkı sağlaması gerekir” dedi.

1986 yılında kurulan ve Türkiye’nin en köklü hukuk bürolarından olan Gün+Partners’ın 150’nin üzerinde çalışanı bulunuyor. Büronun 12 ortağının 7’sini kadınlar oluşturuyor. Bu oran İngiltere’deki hukuk bürolarında yüzde 35, Amerika’da ise yüzde 37 civarında. Ticari uyuşmazlıkların yönetimi, sigorta ve reasürans, birleşme ve devralmalar, iş hukuku, yolsuzlukla mücadele, rekabet ve ilaç ve sağlık hukuku alanlarına ilaveten fikri mülkiyet hukukunun her alanında yoğun faaliyet gösteren Gün+Partners, yurt içinde ve dışında ülkemizin önde gelen uluslararası bürolarından birisi olarak yüksek derecede tanınırlığa sahip.  

7 Mart’ta Londra’da yapılan Managing IP EMEA ödül töreni, Fikri Mülkiyet alanında önde gelen yayın grubu olan Thomson Reuters Managing IP Magazine tarafından organize ediliyor. Dergi, her yıl dünyanın 81 ülkesinde gerçekleştirilen bu araştırmada hukuk bürolarını; uzmanlık, iş yükü, pazar itibarı / takip kaydı, müvekkiller için elde edilen sonuçlar ve daha önce test edilmemiş davalara yönelik örnek uygulamalar gibi alanlarda değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Ödülü Gün+Partners adına alan, 12 ortak avukattan biri olan Avukat Özge Atılgan Karakulak, “Hukuk sektörü de tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi cinsiyet eşitliğini sağlama konusunda engellerin yaşandığı ve hala yönetici kademelerinde istenen sayıda kadın avukatların olmadığı bir sektör. Büromuz bu konuda öncü olduğu için onur duyuyoruz. Fakat yapacak daha çok şey ve gidilecek çok yol var. Toplumsal cinsiyet eşitliği tüm insanları sosyal ve ekonomik olarak etkileyen bir insan hakları konusudur. Erkeklerin de bu eşitsizliğe karşı mücadelede harekete geçmeleri gerekiyor. Değişime herkesin dahil olması gerek. Kadınlara yönelik tüm ön yargıları yaratıcılığımız ve başarılarımızla kırmalıyız” diye konuştu.

Fikri mülkiyet hukuku alanında Türkiye’nin uluslararası arenadaki önde gelen hukuk bürolarından   Gün + Partners, kadın – erkek eşitliği ve kadının yönetimdeki etkisi ile yalnızca hukuk bürolarına değil, tüm iş dünyasına da örnek olacak bir model oturtmuş durumda. Bu durum, aynı zamanda kadınların sürdürülebilir başarısına örnek olması bakımından da önem taşıyor. Bu konudaki çalışmaları ve dünya ortalamalarının çok üzerindeki kadın istihdam oranı ile Gün + Partners, global hukuk camiasında itibarlı ve önde gelen hukuk bürolarından biri olarak öne çıkıyor.

 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz