"Hava Kent’te yaşam başlıyor"

İstanbul Havalimanı’na en yakın konut projesi olan Hava Kent Kooperatifi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, “İlk etabımız Hava Kent Taşoluk’ta yaşam bu yılın ilk çeyreğinde başlayacak” dedi.

4.01.2021 11:48:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Hava Kent’te  yaşam başlıyor"

Hava Kent Kooperatifi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, “İlk etabımız Hava Kent Taşoluk’ta yaşam bu yılın ilk çeyreğinde başlayacak” dedi.

Planlanan tüm yatırımlarla birlikte dünyanın en büyük havalimanı olacak İGA’da şehirleşme yaşamına yönelik önemli bir proje daha bulunuyor. ‘Airport City’, havalimanının şehir yaşamını yansıtan yüzü olacak. Bünyesinde 3 otel, hastane, 2 bin 500 konut, AVM, lojistik ve serbest bölgeler olacak. Toplam 6 milyar dolarlık yatırımın gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Bu büyük hamle, İGA’yla birlikte değişime giren bölgenin tüm çehresini değiştirecek. İstanbul Havalimanı’nın gelmesiyle birlikte bölgede farklı konut projeleri start almaya başladı bile.

İstanbul Havalimanı’na (İGA) en yakın bölgede, ilk büyük konut projesi, CVS Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi bünyesinde oluşturuldu. 2016 yılı sonunda kurulan Hava Kent, bugün 520 üyeyle faaliyet yürütüyor. Üyelerin büyük çoğunluğu ağırlıklı pilot ve havaalanı çalışanlarından oluşuyor. Zaten Hava Kent’te de hedeflenen kitle, sayıları 150 bini bulması beklenen İGA ve havzasındaki çalışanlar. Projelerini hali hazırda 4 noktada yürüten Hava Kent’in ilk etabı Hava Kent Taşoluk, İGA’ya 7 km, Arnavutköy Belediyesi’ne 1 km, yeni yapılacak Kirazlı – Havaalanı Metrosu’na 750 metre uzaklıkta yer alıyor. 4 blok ve 144 daireden oluşan Hava Kent Taşoluk’ta yaşamın 2021’in ilk çeyreğinde başlayacağını söyleyen CVS Hava Kent Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, Hava Kent Taşoluk etabının yüzde 60’ının tamamlandığını söyledi. Çavuş, “2021 yılının ikinci çeyreğinde teslim edilmesi planlanan projenin toplam inşaat alanı 14 bin 500 metrekare, toplam yatırım maliyeti 30 milyon TL” dedi.

Hava Kent Haraççı projesi, İstanbul Havalimanı’na 7,5 km mesafede yer alıyor. Ruhsat aşamasında olan Hava Kent Haraççı’da 150 konutluk bir proje yapılması hedefleniyor. 2022 son çeyrekte teslim edilmesi planlanan Hava Kent Haraççı’nın yaklaşık 36 milyon TL’ye mal olacağı öngörülüyor.  2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinin olacağı projede 90 m² olan 2+1 dairelerin giriş aidatı 75 bin TL olup 36 ay vade ile aylık 1500 TL taksitleri olacak. Bu daire tiplerinin muhtemel bedeli 360 bin TL olarak hesaplanıyor.

Yeni etabın tanıtımı yapıldı

CVS Hava Kent Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, geçen Ekim ayında yeni projeleri Hava Kent Taşoluk 2’nin duyurusunu yaptıklarını dile getirdi. İstanbul Havalimanı’na 5.5 km, Arnavutköy metrosuna 750 metre uzaklıkta yer alan Hava Kent Taşoluk 2 projesi 2+1 ve 3+1 olmak üzere toplam 140 konut ile ticari alanlardan oluşacak. Toplam yatırım bedeli 34 milyon TL olan proje 9 bin metrekare alan üzerinde yer alacak. Projenin %60’ını yeşil alan oluşturuyor. Erkut Çavuş, “2022’nin son çeyreğinde sahiplerine teslimlere başlamayı öngörüyoruz. Giriş katlar bahçe kullanım alanlı olacak. Projemizin diğer projelerimizden farkı ise kurulacak güneş panelleri ile kendi elektriğini üretecek olması. Burada üretilen enerjiyi ortak alanlarda kullanılarak aidat giderlerini en aza indirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

İmar çalışmaları devam eden Hava Kent Akpınar projesi ise İstanbul Havalimanı’na 3 km, Yat Limanı’na 750 metre, Odayeri Kavşağı’na 1.5 km mesafede yer alıyor.

"Hava Kent’i farklı illere de taşıyacağız"

CVS Hava Kent Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, kurdukları kooperatif sistemiyle farklı bölgelerde de proje geliştireceklerini söyleyerek, “Devletimizin kooperatifçilik mevzuatlarına uygun, son derece şeffaf bir sistemimiz var. Yeni sisteme göre e-devlet üzerinden tüm üyelerimiz kooperatife dair her şeyi istediği an açık ve net görebiliyor, takip edebiliyor. Sistemimizi sürdürülebilir bir şekilde farklı şehirlerde farklı bölgelerde devam ettirmek istiyoruz” dedi.

"Pandemide arazi geliştirmeyi sürdürdük"

CVS Hava Kent Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, şunları söyledi: “Pande sürecinde de yatırımlarımıza, arazi geliştirme faaliyetlerimize devam ettik ve ‘Hava Kent Taşoluk 2’ projemiz için arazimizi hazırladık. İlk Taşoluk projemize çok yakın mesafede yer alan arazimiz için mimari çalışmalara başladık. Yıl sonuna kadar bu projemize de de başlayacağız. 24 ay sonunda da üyelerimize teslim etmeyi hedefliyoruz.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz