Poddy, 85 milyon liralık değerlemeyle ilk yatırımını aldı

Herkesin özgürce sesini duyurabilmesini amaçlayan sosyal podcast uygulaması Poddy, 85 milyon TL değerlemeyle ilk yatırımını aldı.

6.11.2023 17:47:520
Paylaş Tweet Paylaş
Poddy, 85 milyon liralık değerlemeyle ilk yatırımını aldı

Podcast'e ilgi küresel anlamda artmaya devam ediyor. Hem dinleyicilerin hem de üreticilerin podcaste ilişkin birçok sorununa çözüm getiren ve bu özellikleri ile podcast alanında dünyada ilk ve tek “sosyal podcast platformu” olan Poddy, herkese sesini duyurma fırsatı verme vizyonuyla ekosistemi büyütmeye devam ediyor. Bu yatırımın ardından Poddy'de üreticiler Podcast'ten gelir elde edebilecek.

Podcast dinleyicilerine seslerini duyurabilme ve podcast üretenlerin dinleyicileriyle etkileşime geçebilmesini sağlamak amacıyla Türk girişimciler tarafından Londra'da temelleri atılan sosyal podcast platformu Poddy, 2024 yılının ilk yarısında gerçekleştirmeyi planladığı global tohum öncesi yatırım turu öncesinde friends & family ve melek yatırımcılardan 85 milyon TL köprü tur değerlemesi ile ilk yatırımını aldı. Podcast dinleyicilerine yenilikçi deneyimler sunan ve yayına alındığı tarihten bu yana kullanıcı kitlesi artmaya devam eden Poddy, ayrıcalıklı özellikler sunuyor.

Poddy'nin yatırımla birlikte ana hedefi bugüne kadar reklam ve sponsorlu içerik haricinde gelir elde edemeyen podcast üreticisine sadece dinlenme üzerinden gelir elde edebileceği bir gelir modeli sunmak ve üreticinin ürettiği nitelikli içeriğe karşılık hakkını almasını sağlamak olacak. Bu sayede Poddy, tıpkı YouTube gibi sponsor olmadan sadece dinlenme başına üreticilerin gelir elde edecekleri ve kendi kitlesinden üretimini devam ettirebileceği bir modeli hızlıca hayata geçiriyor. Artık Poddy ile üreticiler, sponsor olmadan gelir elde edebilirken, dilerse Poddy'nin sunduğu medya araçları ile de daha geniş kitleleri ulaşma imkânı yakalayabilecek.

Poddy CEO'su Cüneyt Göktürk bu gelişmeden duyduğu memnuniyeti belirtirken konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye'yi pilot bölge olarak ele almıştık. Bu aksiyonla birlikte ilk günden beri söylediğimiz gibi esas hedef pazarımıza yani başta Kaliforniya olmak üzere Amerika pazarına penetrasyonumuzu hızlandırıyoruz. Uygulamanın hayata geçmesindeki temel amaç podcast dünyasının problemlerine çözüm olmaktı. Dinleyicilerin üreticilerle bağ kurmasını sağlamak, içerik keşfetmeyi kolaylaştırmak, podcast dinleyicisine sosyal medyada alışık oldukları deneyimi sunmak, podcast kaydetmeyi çok basit hale getirmek ve reklam verene podcast medyası üzerinden yeni mecralar sunmak bugüne kadar ekosisteme sunduğumuz çözümlerden sadece birkaçı.”

Ekim ayında tamamlanan yatırım turunda Nurettin Şendoğan liderliğindeki yatırımcılar arasında Deniz Dülgeroğlu, Özbeyen Atalay ve bir grup melek yatırımcı yer alıyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz