Süper Ücretli Ceo’lar

Capital Türkiye’nin en çok kazandıran sektörlerini ve en çok kazanan 50 CEO’sunu belirledi.

22.10.2014 19:39:570
Paylaş Tweet Paylaş
Süper Ücretli Ceo’lar

Dünyada CEO’lara karşı en bonkör davranan şirketler finans, bilişim ve enerji sektörlerinden… Türkiye’de de durum değişmiyor. Finans sektörü yöneticileri Türkiye’nin en fazla kazanan yöneticileri olarak ön plana çıkıyor. Telekom, ilaç ve hızlı tüketim ürünlerinde de CEO’lar yıllık 1 milyon TL’ye ulaşan ücretler alabiliyor. Türkiye’deki CEO ve genel müdürler de kriz döneminde dünyadaki gelişmelere paralel olarak toplam gelirlerinde yüzde 25’lere varan düşüşler yaşadı. Ancak uzmanlar bu düşüşe rağmen Türkiye’deki CEO’ların ücrette dünyadan geri kalmadığı görüşünde. Capital Türkiye’nin en çok kazandıran sektörlerini ve en çok kazanan 50 CEO’sunu belirledi.


Üst düzey yöneticilerin ücretleri son birkaç yıldır tüm dünyanın gündeminde. Krizde ise bu tartışma zirveye çıktı. Kimin ne kadar kazandığı hiç olmadığı kadar sorgulandı. Zarar açıklayan ve şirketleri iflasa sürüklenen yöneticilerin maaşları ise eleştirilerin odak noktasında yer aldı.

2008 ve 2009 yıllarında birçok sektör devi, yöneticilerin ücretlerini dondurma ya da düşürme yoluna gitti. Wall Street Journal’ın her yıl yaptığı ücret araştırmasına göre Amerika’nın en büyük 200 şirketinde görev alan CEO’ların maaş ve bonuslarında 2009 yılında yüzde 8,5’lik düşüş yaşandı.

İngiltere’de de düşüşler keskin oldu. PwC’nin yaptığı araştırma, FTSE (Financial Times Stock Exchange) 100’de yer alan yöneticilerin 6’da 1’inin hiç bonus alamadığını ortaya koydu. Toplamda ise yöneticilerin aldığı bonuslarda yüzde 20’lik düşüş gerçekleşti. FTSE 350 şirketlerinin yarısı da CEO maaşlarını dondurdu. PwC analistleri, ücret ve bonuslardaki bu düşüşün arkasında ekonomik durgunluğun sonuçlarını yöneticilerle paylaşma isteği yattığını belirtiyor.

Ancak, içinde bulunduğumuz dönemde ekonomik açıdan ciddi sorun yaşamayan şirketler de ücret düşürme eğiliminde. Geçtiğimiz Şubat ayında Royal Dutch Shell, bir yıllığına CEO’su Peter Voser ve CFO’su Simon Henry’nin ücretini dondurdu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre 2011 Ocak ayına kadar ücretlerde bir değişiklik olmayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.