CEO'nun zor yıl karnesi

2013 bankacılık açısından zor bir yıldı. İlk yarısı ve ikinci yarısını karşılaştırdığımızda birbirinden tamamen farklı piyasa koşullarının hüküm sürdüğü bir dönem geçirdik.

18 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun zor yıl karnesi
2013’ün ikinci yarısı pek çok banka için zor geçti. Yine de belirsizliğin hakim olduğu bu ortamda, banka CEO’ları başarılı bir performans sergiledi. 15 CEO, aktiflerini çift haneli büyütmeyi başardı. Fahrettin Yahşi, Hakan Ateş ve Hamit Aydoğan ise yılın en başarılı CEO’ları olarak öne çıktı.

Kredilerde 4 CEO, yüzde 30’un üzerinde büyüme gördü. Sektörün zayıf ayağını ise piyasa değerleri oluşturdu. Piyasa değerlerinin eridiği sektörde, sadece 3 CEO piyasa değerinde pozitif artış yakalayabildi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
2013 bankacılık açısından zor bir yıldı. İlk yarısı ve ikinci yarısını karşılaştırdığımızda birbirinden tamamen farklı piyasa koşullarının hüküm sürdüğü bir dönem geçirdik. Mayıs ayı sonuna kadar yaşanan pozitif ekonomik koşullar, hazirandan itibaren sert bir şekilde terse döndü.”

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, geçen yılın bankalar açısından genel tablosunu bu sözlerle çiziyor. Gerçekten de 2013, mayıs ayı sonrası hem yurtdı-şında FED’in parasal sıkılaştırma politikası hem Gezi olaylarıyla başlayan ve giderek tırmanan iç belirsizlik ortamıyla bankaların CEO’ları için esaslı bir sınav ortamı oldu.

Tabii ekonomi yönetiminin aldığı regülasyon kararları da sektörde yöneticilerin hareket alanlarını sınırladı. Tüm bu gelişmeler sonucu büyüme hızı yavaşlayan sektör, aktif toplamında 2013’ü yüzde 26,4 artışla 1.73 trilyon TL’de kapattı. Krediler de toplam 252,7 milyar TL artarak 3 Aralık 2013 itibarıyla 1,04 trilyon TL seviyesine ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz