"Hareket var, 2017 iyi geçer"

Ziraat Leasing Genel Müdürü Sinan Çevik ile sektördeki yeni trendleri ve 2017’de büyüme fırsatlarını konuştuk...

27.04.2017 11:29:440
Paylaş Tweet Paylaş
"Hareket var, 2017 iyi geçer"
“İLK 5 ŞİRKET ARASINDA OLMAK İSTİYORUZ”
TARIMDA DEVAM
2017’de net kira alacaklarımızı yüzde 25 artırmayı planlıyoruz. Büyüme stratejisi olarak tarımda etkinliğimizi sürdüreceğiz. İş ve inşaat tarafında önem arz eden büyük projelerde yer almak istiyoruz. Burada daha büyük paylar alacağımızı düşünüyoruz. Yenilebilir enerji alanında etkin olmak istiyoruz. KDV avantajı olan tüm ürünlerde büyümemizi sürdüreceğiz.
YÜZDE 10 HEDEFİ
Bugün için yüzde 5 pazar payına sahibiz ve sektörde 9’uncu sıradayız. Bu yıl sonunda pazar payımızı yüzde 6’da kapatmak istiyoruz. Üç yıl içinde pazardan yüzde 10 pay alma hedefimiz var. Böylece sektörde ilk 5 şirket arasında olmak istiyoruz. Biz kârdan çok sürdürülebilir verimlilik esasına bakıyoruz. Üretim yapan, istihdam yaratan şirketlerin ve tarımda çiftçilerin yanında olmak önceliğimiz.
YÜKSEK TALEP
Şirket olarak 15 Şubat’ta 175 milyon TL 2 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirdik. Oldukça iyi talep geldi. 100 milyon TL çıkarmayı planlıyorduk, yüksek talep gelince daha yüksek bir rakamla çıktık. Beklediğimizin üstünde ve daha uygun maliyetle kaynak bulabildik. Yılın ikinci yarısında da bir tahvil ihracı yaparız. Bu yıl toplamında 300 milyon TL ihraç yaparız diye düşünüyorum.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR VERİMLİLİĞİ YAKALADIK”
Son dönemde şirket nasıl bir büyüme performansına sahip?

 Ziraat Leasing olarak 3 yılda sürdürülebilir bir verimlilik yakaladık. 2016 sonunu 30 milyon TL net kârla kapadık. Son 3 yılda kira alacağında yüzde 60 büyüme gerçekleştirdik, aktif büyüklükte ise büyümemiz yüzde 60 oldu. Özkaynakta ise yine son 3 yıllık dönemde yüzde 70 büyümemiz oldu. 2016 sonu itibariyle 2,4 milyar TL aktif büyüklüğümüz var. Sektöre 2,2 milyar TL kira alacağıyla destek veriyoruz. Bizim kira alacaklarımızın yüzde 11’i tarım alanından geliyor. Bu alanda lideriz ve bu liderliği sürdürmeyi hedefliyoruz. 3 binin üzerinde çiftçiyi biçerdöver sahibi yaptık. Kira alacaklarımızda makine ve ekipman alanı yüzde 36 ve gayrimenkul yüzde 25 pay alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz