Aile şirketinin hayatta kalması için gerekenler

Geçenlerde bana tek bir sayfada başarılı bir aile şirketi olmak için neler gerektiği hakkında bir makale yazma fırsatı sunulmuştu.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Aile şirketinin hayatta kalması için gerekenler
Geçenlerde bana tek bir sayfada başarılı bir aile şirketi olmak için neler gerektiği hakkında bir makale yazma fırsatı sunulmuştu. Bu tek sayfalık çabanın “biraz” genişletilmiş bir uyarlamasını sizlerle paylaşıyorum:

HİZALANMAK
Şirket sahipleri bütün kritik sorunlar hakkında üzerinde herkesin uzlaşacağı ve önemli konularda aynı hizada duracağı noktaya gelinceye kadar tartışır. Bu, kesinlikle aile üyeleri arasında hiçbir farklılık olamayacağı anlamına gelmez. Ancak ortaya farklılıklar çıktığında tüm tarafların açıkça uzlaşılmadığını kabul edecekleri anlamına gelir. Bu kural, şirketin istikameti, aile üyelerine şirkette iş verilmesi, kaynak kullanımı, ürün veya servis kalitesi konularında da geçerlidir.

VİZYON
Şirketiniz ve onun zaman içinde neye dönüşeceği hakkında ortak bir vizyonunuz vardır. Bunun içinde muhtemelen şirket sahiplerinin değerlerini yansıtan şirketin varlık nedeni de vardır. Aile şirketlerine en mükemmel şekilde hizmet verilebilmesi için ortada şirket sahiplerinin çoğunluğunun ama tercihen hepsinin onayından geçmiş yazılı bir vizyon bildirisi olması gerekir. Bunun sayesinde alınan sonuçlar için üst düzey yöneticileri sorumlu ve mesul tutmanın yanı sıra bu vizyon temelinde yönetmek de mümkün olur.

EYLEM PLANI
Bu vizyonun, yapılacak eylemler için bir zaman çizelgesine dönüştürülmesi gerekir. Ayrıca vizyonun, alınacak sonuçlar için hesap sormak ve ardından onların semeresini almak için sorumlu tutulmak üzere atanmış insanlara sahip ayrıntılı bir Eylem Planı’na dönüştürülmesi gerekir. Yapı ile iş tanımları da sıklıkla bu sürecin birer parçasıdır.

AİLE ANAYASASI
Bu ifade edilmiş ve ima edilmiş aile mesajlarını içeren yazılı bir belgedir. Burada şirket sahiplerinin kendi değerlerine dair verdikleri taahhütler yansıtılır. Genellikle aile üyeleri içindeki ve arasındaki ilişkiler hakkındaki beklentileri tanımlar. Bu aile mesajlarının bağlayıcı bir belge içinde tüzelleştirilmesinin pek çok aile açısından muazzam faydaları olduğu ispatlanmıştır. Bu sayede sistem içinde muğlaklığa yer verilmemiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz