Asım Kocabıyıktan neler öğrendik?

Borusan onursal başkanı Asım Kocabıyık kendisine yapılan yorumlara içtenlik ve sadelikle cevapladı.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Asım Kocabıyıktan neler öğrendik?
Yöneticilik zor iş… Tepelere çıktıkça bilgi ve bilgelik daha da önemli hale geliyor. Deneme ve yanılma oranını azaltmanın en doğru yollarından birisi, uzmanları dinlemek, yaşananlardan ders almak. Bu yüzden Capital ve Ekonomist’in başarılı projesi CEO Club’un paylaşım toplantılarının çok değerli olduğunu düşünüyorum.
Geçen ay CEO Club, Birleşmiş Markalar Derneği’yle birlikte “fark yaratanlar” serisine başladı. İlk konuşmacı olarak Borusan Holding Onursal Başkanı Asım Kocabıyık’ı ağırladı. Asım Bey, kendisine yapılan tüm olumlu yorumlara, “Bana başarımla ilgili iltifatlar ediliyor. Mübalağa etmiyorum ben bir şey yapmadım” diye cevap verdi. “Ben Afyon’un bir köyünde doğmuş, şans eseri şehre gelmiş, şans eseri eğitim görmüş bir insanım. Yapabildiğimi, aklıma geleni yaptım. Üstün zekalı biri değilim, samimiyetle söylüyorum. Yapılması icap edeni yaptım” cümlesiyle vurguladı.
Genç nesillerin bu sadeliği anlaması çok zor. “Ne yaptığından çok, yaptıklarını nasıl pazarladığın önemlidir” ilkesiyle yetiştirilenler, ister istemez gösterişli ve iddialı oluyor. Oysa eski nesillerin sadeliğine ihtiyacımız var. Büyüklerin dediği gibi “Kendini değil, işini önemsemek” gerekli. Asım Kocabıyık’ta da bu tavrı gördük. Onun güler yüzü, sadeliği, “Keşke çocuklarıma daha çok vakit ayırsaydım” itirafı ve zekasına hayran kaldık. İlham aldık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz