Ucuz değil ama iskontulu

Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, borsa tarafında 70.000’in altında yüksek iskontoya dikkat çekiyor.

18.03.2016 16:22:520
Paylaş Tweet Paylaş
Ucuz değil ama iskontulu
* Gösterge faiz çift hanelerde tutunmaya devam eder mi?
 2015’te yüzde 11,50 seviyelerini gören gösterge faiz, yılın son haftalarında ve bu yılın ilk döneminde yüzde 11’in üzerinde tutundu. 2016 yılına yönelik enflasyon beklentilerinde son aylarda kısmen artışlar yaşanırken, beklentiler genel olarak yüzde 7,5-8,5 aralığında. Kurlar ve enflasyon tahminlerimizde çok ciddi sapmalara neden olacak yeni riskler ortaya çıkmazsa yıl içinde yüzde 12,50 üzerindeki rakamlar test edilse bile kalıcı olunamayacağını, aşağıda da mevcut enflasyon beklentileri paralelinde yüzde 10,50 altında bir ortalama oluşması çok mümkün değil. 2016 yılında gösterge tahvilde yıl ortalamasının yüzde 11,75 civarında oluştuğu yüzde 10,50-12,50 aralığında dalgalanma beklerken,2015 sonunda yüzde 7,50 olan politika faizinin de 2016 yılında yüzde 8,75’e kadar çıkmasını bekliyoruz.
* Altın yeniden güvenli liman olmaya başladı mı?
 Altın yılın ilk günlerinde global piyasalardaki belirsizliğin etkisiyle gelişmiş ülke tahvillerinin ardından güvenli liman olarak görülen alanlardan biri oldu. Bun karşın ons fiyatındaki yükselişin sınırlı kalması dikkat çekiyor ve dünyanın en büyük altın üreticilerinin hisse senetlerinde bu dönemde de düşüşlerin devam etmesi, bu yükselişin kalıcı olma ihtimalini düşürüyor. Bu nedenle kısa vadede güvenli liman olarak görülen altında, küresel risk algısının düşmesi durumunda sert geri çekilmeler olabilir. Değerli metallerde kısa vadeli trade işlemlerinden ziyade sert düşüşler, orta ve uzun vadeli portföylere çeşitlilik katması açısından eklenebilir.
* Ortalama bir yatırımcıya yılın ilk yarısında nasıl bir portföy dağılımı önerirsiniz?
 Her yatırımcı modeline göre farklı önerilerimiz olmakla birlikte genel bir perspektifte değinecek olursak, mevcut faiz oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda hatırı sayılır bir tutar sabit getirili ürünlerde tutulmalı. Bu oran risk algısına göre yüzde 50-70 aralığında olabilir. Sabit getirili ürünler tarafında, mevduata alternatif olarak, seçici olmak kaydıyla ÖST ve ÖST fonu tercih edilebilir. Hisse tarafında ise 70.000’in altı alım için fırsat sunuyor. Bu nedenle orta ve uzun vadede yüzde 20-40 aralığında hisse öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz