Yeni dönemin stratejileri

Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen, yukarı trendin yerini volatil bir piyasanın aldığını söylüyor. Şen ile volatil ortamda yeni dönemin stratejilerini 10 başlıkta konuştuk.

16 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni dönemin stratejileri
Mart sonunda yurtdışı kaynaklı başlayan rallinin ardından piyasalar, ağustosta bir satış yaşandı. Kur ve faiz yükselirken borsa düştü. Bu düşüşü aşağı yönlü kırılma değil, volatilite olarak değerlendiren Garanti Portföy Genel Müdürü ZEKİ ŞEN, borsada 90.000 seviyesinin görülebileceğini söylüyor ve portföylerde hisse öneriyor. Şen, dalgalanmanın sonbaharda süreceğini ifade ediyor.

Piyasalar, bir yılda en fazla 2-3 defa aşağı veya yukarı yönlü kırılma yaşar. Portföy yöneticilerinin işi de kısa süreli trade amaçlı işlemler değil, bu kırılmalar sürecinde değerlemeler ve piyasa trendlerini belirleyen global faktörlere bakarak pozisyon almaktır.

Mart ayında yaşanan yukarı yönlü kırılma sürecinde ise iç siyasi gelişmelere fazla odaklanıldığı için yatırımcıların genel olumlu trendleri gözden kaçırdığı gözlendi. Seçimler sonrasında da olumlu global gelişmelere hızlı bir şekilde tepki verildi ve ağustos ayında 84.000 seviyelerini gördükten sonra son dönemde, iç siyasi faktörler, asıl önemlisi global piyasalardaki gelişmeler ve jeopolitik risklerde düzeltme yaşandı.

Bu düzeltme sonrasında, iç siyasette Ahmet Davutoğlu’nun ismi öne çıkıp belirsizlikler ortadan kalktıkça hesaplar yeniden yapılıyor. Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen, yukarı trendin yerini volatil bir piyasanın aldığını söylüyor. Şen ile volatil ortamda yeni dönemin stratejilerini 10 başlıkta konuştuk:

1- SON DÜŞÜŞLER KIRILMA MI?

Bu süreci negatif olarak değerlendirmiyorum. Bundan sonraki dönemde de negatif ayrışma ihtimalimizi düşük görüyorum, ana senaryomuzda negatif kırılma yok. Burada daha pozitif taraftayız. Son yaşanan gelişmeleri kırılma değil dalgalanma, volatilite olarak değerlendirmek lazım.

Volatilitenin artacağı bir süreç bekliyoruz ama vo-latilite her iki yöne de çalışır. Hatta bu dönemde portföy yönetim performansları daha net ayrışır. Bu süreçte enflasyon ve büyüme gibi temel faktörlerde ciddi bir bozulma beklemiyoruz. Sağlıklı büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz